Dramaty przedwojnia
18 Maja 2023Na rynku ukazała się książka Tomasza Specyała Katastrofy II Rzeczpospolitej. Tragedie, wypadki i klęski żywiołowe, które wstrząsnęły przedwojenną Polską. Jak pisze sam autor - wybrał zdarzenia, które uznał za najciekawsze i najbardziej spektakularne.
Nasz kraj po odzyskaniu niepodległości nie był wolny od różnego rodzaju kataklizmów naturalnych i takich, których sprawcą był człowiek. Wynikało to m.in. z gwałtownego postępu technicznego, szczególnie w lotnictwie, za którym nie nadążały umiejętności i doświadczenie pilotów. Powodem kilku głośnych ówcześnie katastrof kolejowych było także słabo rozwinięte wyposażenie techniczne.
W książce opisano 22 katastrofy i wypadki z lat 1922-1939. Katastrofy kolejowe, budowlane, morskie, lotnicze, powodzie, wybuchy i zatopienia kopalń, uderzenia piorunów. Autor przedstawił zdarzenia tak nietypowe, jak zrzucenie bomby lotniczej w tłum obserwatorów pokazów lotniczych, wybuch w magazynie amunicji czy pożar zbiornika ze spirytusem o pojemności dwóch milionów litrów.
Książka zawiera wiele cytatów i zdjęć z ówczesnej prasy - trzeba przyznać, że dla współczesnego czytelnika zbyt dosłownych, żeby nie powiedzieć makabrycznych. Współczesne dziennikarstwo odeszło od tak realistycznych opisów i zdjęć ofiar.
Relacje nie koncentrują się wyłącznie na opisie samego zdarzenia i prowadzonej akcji ratowniczej. Podano także dalsze losy osób uznanych przez sądy za winne. Ciekawe, że procesy sądowe sprawców tragedii trwały nie dłużej niż miesiąc.
Z pewnością książka jest cennym źródłem wiedzy o dawnych wypadkach i katastrofach. Strażacy znajdą w niej także opisy prowadzonych działań ratowniczych.