Odeszli na wieczną służbę
6 Lipca 2017Sekcyjny Przemysław Piotrowski i sekcyjny Marek Giro zginęli podczas akcji ratowniczo-gaśniczej przy pożarze magazynu w Białymstoku.
25 maja o godz. 18.41 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Białymstoku wpłynęło zgłoszenie o pożarze obiektu magazynowego przy ul. Dojnowskiej. W trakcie działań ratowniczo-gaśniczych doszło do tragicznego w skutkach wypadku – zginęło dwóch strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Białymstoku – sekcyjny Przemysław Piotrowski i sekcyjny Marek Giro.
Okoliczności i przyczyny wypadku bada prokuratura i Policja. Ponadto komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, który niezwłocznie przybył na miejsce tragicznego zdarzenia, powołał dwa zespoły – do ustalenia przyczyn zdarzenia i do sporządzenia jego analizy.
Na miejsce zdarzenia przyjechała także grupa operacyjna Komendy Głównej PSP z zastępcą komendanta głównego PSP st. bryg. Tadeuszem Jopkiem oraz p.o. dyrektorem KCKRiOL st. bryg. Włodzimierzem Błaszczyńskim na czele. Ze strażakami uczestniczącymi w tragicznej akcji spotkał się także Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA. Rodziny funkcjonariuszy, którzy zginęli, oraz strażacy uczestniczący w działaniach ratowniczych-gaśniczych zostali objęci pomocą psychologiczną.
W związku z tragedią, która dotknęła podlaskich strażaków, w województwie zostały odwołane uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka i jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Środowisko strażaków pogrążyło się w żałobie. 28 maja w bazylice archikatedralnej w Białymstoku została odprawiona msza św. w intencji zmarłych strażaków i ich rodzin. Uczestniczyli w niej sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz strażacy z całego województwa wraz z rodzinami, poczty sztandarowe Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku, a także podlaska kompania honorowa PSP.
30 maja w Białymstoku odbyły się uroczystości pogrzebowe. Mszą św. o godz. 10.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi rozpoczęło się ostatnie pożegnanie Przemysława Piotrowskiego. Po mszy kondukt żałobny przeszedł na cmentarz przy ul. Zabłudowskiej. Uroczystości pogrzebowe Marka Giro otworzyła o godz. 15.00 msza w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza. Po mszy nastąpił przejazd konduktu żałobnego na cmentarz w okolicach miejscowości Dzikie (parafia pw. św. Franciszka z Asyżu).
Oba pogrzeby miały uroczysty charakter i odbyły się według ceremoniału pożarniczego, z udziałem kompanii honorowej PSP. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński oraz komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski. W ostatniej drodze strażakom towarzyszyły także delegacje komend wojewódzkich PSP, szkół PSP, jednostek PSP oraz koledzy strażacy z województwa podlaskiego.
Żegnając śp. Przemysława Piotrowskiego, komendant główny PSP powiedział, że „podczas tej tragicznej służby został napisany najczarniejszy scenariusz, którego nikt nigdy nie dopuszczał w myślach, który jednak wiąże się ściśle ze służbą strażaka”. W mowie pogrzebowej przy ceremonii pochówku śp. Marka Giry stwierdził, że „trudno pogodzić się ze śmiercią każdego człowieka, tym bardziej funkcjonariusza ginącego na służbie, ratującego życie, zdrowie i mienie. Szczególnie tak młodego człowieka, przed którym życie stało otworem”.
Tragicznie zmarli strażacy zostali odznaczeni pośmiertnie przez prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność. – Wręczyłem też dwa ordery tym, których już pośród nas nie ma, właśnie dlatego, że służyli, byli gotowi nieść pomoc i ratunek w sytuacjach ekstremalnych i kosztowało ich to życie – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Komendant główny PSP awansował strażaków pośmiertnie na wyższy stopień służbowy – ogniomistrza.
– Śmierć tych dwóch strażaków jest dla nas dużym cierpieniem. Nie ma takich słów, którymi moglibyśmy opisać nasz żal. Pamiętamy o naszych kolegach, ich rodzinach i nie pozostawimy ich samych – podkreśla komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.
Ogniomistrz Przemysław Piotrowski (26 lat) był ratownikiem w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku. W PSP pełnił służbę od 2013 r. Był strażakiem odznaczającym się dużym zdyscyplinowaniem, zaangażowaniem i rzetelnością. Specjalizował się w ratownictwie medycznym, szkolił w tym zakresie kolegów z jednostki. Studiował ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Był honorowym dawcą krwi. Osierocił nienarodzone jeszcze dziecko.
Ogniomistrz Marek Giro (29 lat) był ratownikiem w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku. Absolwent Politechniki Białostockiej (inżynier mechaniki i budowy maszyn). Pełnił służbę od 2013 r. Cechował się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną, czym wyróżniał się na tle innych strażaków i za co był wielokrotnie nagradzany. Dobrze wyszkolony, stale podnosił kwalifikacje zawodowe i pogłębiał wiedzę pożarniczą. Marek Giro był żonaty, osierocił córkę Izabelę.
Zbiórka dla dzieci tragicznie zmarłych strażaków z Białegostoku
25 maja w Białymstoku w akcji ratowniczo-gaśniczej śmierć poniosło dwóch strażaków. Osierocili dwoje malutkich dzieci. Można pomóc tym dzieciom i ich mamom. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na ich rzecz.
Każda śmierć, nawet bohaterska, niesie za sobą cierpienie ich rodzin. Dwóch strażaków z Białegostoku poświęciło swoje życie na służbie, pozostawiając najbliższych w żałobie po troskliwym ojcu i kochającym mężu. Nie bądźmy obojętni – wesprzyjmy ich dzieci dobrowolną darowizną.
Akcja prowadzona jest przy wsparciu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Fundacji „Solidarni”. Liczy się każda złotówka. Darowizny można dokonać na konto: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Można ją też przekazać poprzez stronę internetową Fundacji (Zakładka Białystok – pomóż dzieciom strażaków).
Fundacja Dorastaj z Nami obejmuje pomocą dzieci osób, które zginęły lub doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w trakcie pełnienia służby publicznej. Wśród podopiecznych Fundacji są dzieci strażaków, żołnierzy, policjantów i ratowników górskich. Celem działania Fundacji jest długofalowe wsparcie edukacji dzieci i młodzieży od najmłodszych lat aż do osiągnięcia przez nich pełnoletności lub – jeżeli będą kontynuować naukę – do ukończenia 25. roku życia.
czerwiec 2017