O bezpieczeństwie nigdy za dużo
20 Grudnia 2015Strażacy ochotnicy z gminy Dębe Wielkie nie tylko gaszą pożary i ratują ludzi. Dbają również o ich bezpieczeństwo poprzez prewencję społeczną. W październiku, dzięki inicjatywie komendanta gminnego ZOG ZOSP RP dh. Grzegorza Ostrowskiego oraz st. kpt. Małgorzaty Romanowskiej, na co dzień pełniącej służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, rozpoczęli akcję w ramach ogólnopolskiego programu „Zgaś ryzyko”. Jej celem jest m.in. popularyzacja instalowania w domach i mieszkaniach czujników tlenku węgla (czadu) – cichego zabójcy, który każdego roku zbiera w Polsce tragiczne żniwo w postaci blisko 500 ofiar. Dzięki spotkaniom z mieszkańcami gminy w ich domach, strażacy nie tylko wskazywali potencjalne zagrożenia mogące wystąpić zarówno w miejscu zamieszkania, jak i budynkach gospodarczych, ale także zbierali poprzez ankietę informacje o stanie bezpieczeństwa pożarowego w gminie.
Podsumowanie akcji, w którą zaangażowane były jednostki OSP z terenu gminy: OSP Dębe Wielkie, OSP Ruda, OSP Cyganka, OSP Górki i OSP Jędrzejnik, odbyło się 5 grudnia podczas spotkania Mikołajkowego w hali sportowej w Dębem Wielkim. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. komendant powiatowy PSP st. bryg. Jarosław Ufnal. Gościem zaś specjalnym Kevin Aiston – strażak, prezenter radiowo-telewizyjny, kucharz, uczestnik programu „Europa da się lubić”. Spotkanie, pod patronatem wójta gminy Dębe Wielkie Krzysztofa Kalinowskiego, prowadziły Małgorzata Romanowska z OSP w Dębem Wielkim oraz Ewa Gańko z OSP w Cygance. W jego trakcie rozstrzygnięte zostały konkursy: plastyczne, teatralne i kulinarne.
W konkursie na przedstawienie teatralne „Bez zapachu, bez koloru – czad zabójca – bez honoru” pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema w Rudzie. Najsmaczniejszy z konkursów – „Czadowe ciasto” wygrała Agnieszka Szyjanowicz z córką Orianą. Najliczniejszą reprezentację miał konkurs plastyczny. W kategorii przedszkola zwyciężyło Przedszkole „U cioci Ewy” z Chrośli, grupa „Motylki”, w kategorii szkoły podstawowe kl. I-III – Karolina Kumuniecka z SP Ruda, zaś kl. IV-VI – Wiktoria Lisiewska z SP Dębe Wielkie.
Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje dla najmłodszych i dorosłych. Chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu oraz wysłuchać fachowych porad, jak i gdzie zamontować w domach czujniki tlenku węgla. Nie zabrakło też kawiarenki z dębską kawą żołędziówka oraz kiermaszu świątecznego z pięknymi upominkami i stroikami przygotowanymi przez młodzież z dębskiej podstawówki.
Mówi się, że nauki nigdy za dużo, zwłaszcza gdy chodzi o bezpieczeństwo. Oby tego typu przedsięwzięć było jak najwięcej.
br.
fot. Bogdan Romanowski
Grudzień 2015