• Tłumacz języka migowego
Różności

Chroniona cyberprzestrzeń

17 Listopada 2016

Tomasz Lep

Niebezpieczeństwo niejedno ma imię, wkracza na coraz to nowe obszary. Nikogo z pewnością nie dziwi, że odpowiedniego zabezpieczenia wymaga w dzisiejszych czasach także tzw. cyberprzestrzeń, rozumiana jako przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji, tworzona przez systemy teleinformatyczne.

W związku z tym na szczeblu rządowym została opracowana polityka ochrony cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej. W dokumencie określono strategię państwa w tym obszarze. Wydane rekomendacje zalecają, aby w jednostkach organizacyjnych administracji publicznej powołać pełnomocnika ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni (BC). Do pełnienia tej funkcji w Komendzie Głównej PSP został wyznaczony bryg. Tomasz Lep z Biura Informatyki i Łączności (BIŁ).

Głównymi zadaniami pełnomocnika ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni w Komendzie Głównej PSP jest nadzorowanie procesów związanych z cyberbezpieczeństwem w imieniu komendanta głównego PSP, m.in. poprzez opracowywanie i wdrażanie procedur reagowania na incydenty komputerowe, prowadzenie cyklicznych analiz ryzyka oraz przygotowywanie planów awaryjnych. Co to tak naprawdę oznacza? - Czynności wykonywane przez pełnomocnika BC w KG PSP mają służyć zapewnieniu ochrony przed rozprzestrzeniającym się w internecie złośliwym oprogramowaniem, wirusami, a także przed celowym działaniem mającym na celu zniszczenie, przechwycenie lub wyłudzenie danych. Ochrona obejmuje dane przetwarzane począwszy od komputerów użytkowników po systemy informatyczne działające na specjalizowanych serwerach - tłumaczy Tomasz Lep.

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa w KG PSP możliwe jest dzięki działaniom techniczno-organizacyjnym prowadzonym i doskonalonym przez Biuro Informatyki i Łączności. Musi ono zapewnić adekwatne teleinformatyczne systemy bezpieczeństwa. Konieczne jest także funkcjonowanie lokalnego zespołu reagowania na incydenty komputerowe - CERT KG PSP.

O praktycznych aspektach bezpieczeństwa cyberprzestrzeni szerzej napiszemy w kolejnych numerach.
red.
listopad 2016

do góry