autor Marceli Sobol
Ostatnie artykuły
-
Zasady organizacji doskonalenia zawodowego
Zasady organizacji doskonalenia zawodowego
W „Zasadach organizacji doskonalenia zawodowego w Państwowej Straży Pożarnej” zapisano, że „potrzeba doskonalenia zawodowego wynika z rozwoju nauki, techniki, ze zmian technologicznych wytwarzania oraz potrzeby samodzielności w działaniu”, można zatem powiedzieć, że oznacza konieczność dotrzymywania kroku otaczającemu światu. Niezbędne jest tu dodanie, że strażacy czują wewnętrzną potrzebę rozwijania swoich umiejętności i rozwijania siebie samych – dla satysfakcji, owszem, ale przede wszystkim bezpieczeństwa – swojego, innych strażaków i poszkodowanych. Jakie możliwości doskonalenia zawodowego mają dziś? Przeglądu aktualności z tej dziedziny dokona zastępca dyrektora Biura Edukacji w Komendzie Głównej PSP st. bryg. Marceli Sobol. Specjalnie dla czytelników PP spojrzy także w przyszłość i uchyli rąbka tajemnicy, jeśli takowa jest.
- Dział
- Gorące pytania
- Data publikacji
- 2024-05-27
-
Bracia w dymie
Bracia w dymie
Doceniając szczególną postawę obywatelską ochotniczego pożarnictwa „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” (..)- taka preambuła otwiera ustawę z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (dalej: ustawa OSP). Była już o niej mowa na łamach PP 1/2022, ale przyszedł czas, by uzupełnić jakże istotne kwestie przygotowania strażaków OSP do udziału w działaniach ratowniczych.
- Dział
- Ratownictwo i ochrona ludności
- Data publikacji
- 2022-06-15
-
Kształcenie w zawodach pożarniczych
Kształcenie w zawodach pożarniczych
Wstąpienie do służby w Państwowej Straży Pożarnej jest równoznaczne z rozpoczęciem kształcenia w którymś z zawodów pożarniczych: strażak, technik pożarnictwa, inżynier pożarnictwa. I o ile w przypadku dwóch ostatnich zawodów kształcenie wiąże się z systemem oświaty i szkolnictwa wyższego, to dla zawodu strażak odbywa się w formie szkolenia zawodowego w ramach systemu edukacji pożarniczej.
- Dział
- Gorące pytania
- Data publikacji
- 2022-05-20