www.poż@rnictwo

Pięć gwiazdek

Kategoria: www.poż@rnictwo

Mając do czynienia ze zdarzeniami na drogach, zapewne niejeden strażak rozważał kwestie bezpieczeństwa w swoim samochodzie. Wielu też z pewnością zwróciło uwagę na charakterystyczna skalę ocen w gwiazdkach. Organizacja, która wystawia owe gwiazdki, to Euro NCAP

 Powstała w 1997 r., a jej głównym celem jest testowanie samochodów w zakresie bezpieczeństwa biernego. Wyniki testów podaje się w pięciostopniowej skali.

Witryna internetowa www.euroncap.com jest czytelna i przejrzysta. Proste i intuicyjne menu pozwala łatwo znaleźć informacje, których potrzebujemy. Wyszukiwarka umożliwia szybkie dotarcie do opisów konkretnych modeli samochodów. Później możemy oglądać filmy z testów zderzeniowych i zobaczyć co stanie się z konkretnym samochodem w czasie wypadku.  Test zderzeniowy składa się z czterech elementów: zderzenie czołowe, zderzenie boczne, zderzenie z pieszym oraz zderzenie ze słupem. Każde przy określonych parametrach przeszkód i prędkości uderzenia. Mimo wszystko pamiętajmy: nawet jeśli posiadamy samochód oznaczony pięcioma gwiazdkami, nie możemy wierzyć, że nic nam nie grozi na drodze. Podstawowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jest nasza postawa za kierownicą.

TB

 

listopad 2017