www.poż@rnictwo

Zacznij tutaj!

Kategoria: www.poż@rnictwo

Służba. Słowo dosyć specyficzne, niosące duży ładunek skojarzeń i interpretacji. Czym jest dla nas służba? Bo przecież czymś więcej niż pracą…

Wychodząc od tej myśli, chciałbym zachęcić do zajrzenia na stronę internetową inicjatywy Fully Involved – http://mark-vonappen.blogspot.com. To blog motywacyjny dla strażaków, pisany przez Marka VonAppena, kapitana straży pożarnych w Palo Alto (Kalifornia). Sama nazwa jest pewną grą słów – fully involved oznacza „w pełni zaangażowany”, ale w języku strażackim oznacza także pożar w pełni rozwinięty, obejmujący cały budynek. Poprzez to skojarzenie autor nawiązuje do postaw w służbie – strażak powinien płonąć ogniem pasji do wykonywanej misji ratowniczej, winien być w pełni zaangażowany. Mark, z którym miałem przyjemność rozmawiać kilka razy, swoim przykładem stara się zachęcać strażaków do podążania za czterema prostymi, ale wymownymi hasłami, które określa się mianem The Big 4:

- do your job (rób swoją robotę),

- treat people right (traktuj ludzi dobrze),

- give an all out effort (dawaj z siebie wszystko),

- have an all in attitude (utrzymuj pozytywne nastawienie).

Tłumaczenia nie są w stanie oddać w pełni znaczenia tych haseł, ale z pewnością uzmysławiają główne przesłanie inicjatywy. Ich autor pochodzi z rodziny o tradycjach sportowych (baseball), jego ojciec był trenerem lokalnej drużyny, więc sztuki motywacji uczył się w domu rodzinnym. A jak powszechnie wiadomo, w zawodowym sporcie tę dziedzinę opanowano do perfekcji – stąd zapewne ogromny sukces Fully Involved na całym świecie. Tak właśnie dokonuje się wielkich zmian: robiąc małe kroki. Jednym z nich było wywieszenie w strażnicy tablicy z napisem: Excellence is my responsibility („Doskonałość jest moim obowiązkiem”), na której Mark złożył swój podpis, a z czasem znalazły się tam podpisy wszystkich członków departamentu. Dziś media społecznościowe pełne są zdjęć z różnych krajów na całym świecie, na których widnieją podobne tablice. Stają się one symbolem pozytywnych zmian. Wiele jest też zdjęć przedstawiających białą strzałkę na czarnym tle z napisem: Start here („Zacznij tutaj” – czyli od siebie). W Polsce projekt FI był jedną z inspiracji do powstania inicjatywy „Projekt LIDER”.

Nie od dziś wiadomo, że uczenie innych własnym przykładem i podkreślanie pozytywów daje lepsze efekty, niż dają kary i oglądanie się na innych. A ty, strażaku, ratowniku, dowódco, oficerze – czy jesteś w pełni zaangażowany? Zacznij tutaj!

SKG

październik 2016