EDURA XI – głód nowości

Kategoria: Technika

XI Międzynarodowa Wystawa Ratownictwo, Zabezpieczenia i Technika Przeciwpożarowa EDURA 2016 była pod każdym względem rekordowa.

W ciągu trzech dni przez hale i stoiska plenerowe Targów Kielce, które już po raz szósty gościły wystawę, przewinęło się prawie 9 tys. zwiedzających, czyli o połowę więcej niż w 2014 r. Na powierzchni 7,7 tys. m2 swoje wyroby prezentowało 200 firm z 18 krajów. Tegoroczną wystawę objęli patronatem minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski. Wśród zwiedzających znaleźli się liczni goście z zagranicy, m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy i Republiki Czeskiej.

Sukces frekwencyjny należy zapewne przypisać nadziejom strażackiej braci na ujrzenie nowinek zaprezentowanych w ubiegłym roku na hanowerskiej wystawie Interschutz, o których informował „Przegląd Pożarniczy”. Tegoroczna EDURA nie zawiodła ich oczekiwań. Niewątpliwie największe zainteresowanie budziło stoisko firmy FIRE-MAX – dystrybutora m.in. niemieckiego Magirusa. Pod najwyższą na świecie drabiną hydrauliczną M 68 L, o imponującej wysokości 68 m, tłoczyli się chętni na przejażdżkę. Trzyosobowa winda unosiła śmiałków na szczyt drabiny z prędkością około 1,5 m/s. Czekający na swoją kolej przyglądali się prezentacji agregatu proszkowego AP250 zamontowanego na samobieżnej, zdalnie sterowanej przyczepie.. Tuż obok zwracał uwagę biały RAM z turbiną gaśniczą Aircore (opisywaliśmy to urządzenie w PP nr 7/2015).

Inna turbina, napędzana silnikiem odrzutowym o mocy około 4000 KM, pochodzącym z samolotu Bombardier, przyciągała uwagę na terenie pokazów dynamicznych. Urządzenie THJ-Module w Niemczech, skąd pochodzi, wykorzystywane jest przede wszystkim do gaszenia pożarów rafinerii. Zasięg rzutu strumienia gaśniczego przekracza 200 m. Warto dodać, że EDURA to pierwsza wystawa, na której sprzęt ten można było zobaczyć w działaniu.

Pokazy dynamiczne stanowiły jak zwykle mocną stronę ekspozycji. W tym roku dominowały na nich prezentacje gaszenia mgłą wodną, m.in. za pomocą certyfikowanego już przez CNBOP-PIB urządzenia tnąco-gaśniczego Cobra i ręcznej gaśnicy mgłowej. Gorący aplauz zwiedzających zyskał także pokaz sprawności dziecięcej drużyny pożarniczej z OSP Mikołajew.

Najmłodszych pasjonatów pożarnictwa przybyło w tym roku na kieleckie tereny targowe wyjątkowo wielu. Młodzież z ochotniczych straży pożarnych i klas strażackich wykazywała nie tylko zainteresowanie techniką, ale i – jak twierdzą wystawcy – sporą wiedzę fachową.

Urządzenia, sprzęt i technologie dla jednostek straży pożarnej, służb ratowniczych, a także ochrony przeciwpożarowej obiektów to jednak tylko część wystawy. Ważny jej element stanowiły przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym. W tym roku było to szkolenie rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i konferencja poświęcona innowacyjnym technikom gaśniczym opartym na wykorzystaniu mgły wodnej. Grupa instruktorów CFBT – Polska przeprowadziła poligonowe szkolenie z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych.

Niewątpliwie powodem do zadowolenia jest coraz bogatsza oferta polskich producentów sprzętu – firm BOCAR, Moto Truck, Szczęśniak, Stolarczyk, WISS, Arkom, Bezalin, KZPT, Lubawa i wielu innych. Znalazło to wyraz w nagrodach i wyróżnieniach, których szczegółowy wykaz znajduje się w ramce. Teraz można mieć nadzieję, że rozwiązania techniczne zaprezentowane na jedenastej już wystawie EDURA stopniowo zaczną pojawiać się w naszych strażnicach.

WYRÓŻENIA

Pojazdy pożarnicze – specjalne

REX za turbinowy system gaśniczy THJ-MODULE

ARKOM PS za lekki samochód dowodzenia i łączności na podwoziu Iveco

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne BOCAR za ciężki samochód ratownictwa chemicznego

Ochrona i uzbrojenie osobiste strażaka

DEVA Poland za buty specjalne strażackie HAIX Fire Eagle

Sprzęt gaśniczy, ratowniczy i wspomagający akcje

FIRE-MAX za agregat proszkowy AP250 zdalnie sterowany

LUBAWA za ubranie specjalne COBRA z wpinaną uprzężą asekuracyjną

Firma MAKROS – Piotr Węgrzynowski za drabinę ratowniczą trzyosobową, dwuprzęsłową, wysuwaną liną TYP ZS 2100/3

Zabezpieczenia przeciwpożarowe obiektów

SUPO CERBER za dyszę, mgłową, niskociśnieniową, zamkniętą DM2

 

NAGRODY

Pojazdy pożarnicze – gaśnicze

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne za średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu IVECO EUROCARGO

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne BOCAR za ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MERCEDES-BENZ

Pojazdy pożarnicze – specjalne

FIRE-MAX za samochód specjalny, drabina pożarnicza MAGIRUS – najwyższą na świecie drabinę pożarniczą

Ochrona i uzbrojenie osobiste strażaka

Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Kaliszu za hełm strażacki Calisia Vulcan Max typ CV 104 z zintegrowaną kamerą termowizyjną

DRÄGER Safety Polska za Dräger FPS-COM 7000 – jednostka komunikacyjna

Sprzęt gaśniczy, ratowniczy i wspomagający akcje

SZULC Sprzęt ratowniczy i szkolenia za nosze HAZMAT

SUPRON 1 za kamery termowizyjne Seria-K dla straży pożarnych

Likwidacja skutków klęsk żywiołowych

SZYBICKI Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych Waldemar Szybicki za mobilny system zapór przeciwpowodziowych AQUARIWA

Wyróżnienie specjalne

dla grupy instruktorów CFBT – Polska za szkolenia pożarów wewnętrznych

Wyróżnienie Klubu Generalskiego PSP za innowacyjność rozwiązań prezentowanych produktów

Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych

 

NAGRODY ZA ARANŻACJĘ STOISK TARGOWYCH

Medale EDURA 2016 za rozmach prezentacji targowej

FIRE-MAX Sp. z o.o.

MOTO-TRUCK Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Leszek Chmiel

PROTEKT Grzegorz Łaszkiewicz BEZALIN SA/SZULC Sprzęt ratowniczy i szkolenia

STEO Sp. z o.o

Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych

 

Medale EDURA 2016 za połączenie elegancji i nowoczesności w aranżacji stoiska

DELTA SERVICE Stanisław Echliczuk, Iwona Kuziuk, Robert Wargenau Spółka Jawna – DEVA Poland Sp. z o.o.

Dräger Safety Polska Sp. z o.o.

Honeywell Safety Products Polska Sp. z o.o.

HORPOL Sp. z o.o.

lin.

fot. Jerzy Linder

lipiec 2016