Bydgoszcz na wysokości

Kategoria: Sport i rekreacja

Podczas kolejnej edycji strażackich zawodów wysokościowych na starcie stanęło 15 drużyn. Reprezentowały nie tylko Państwową Straż Pożarną, jednak laury zwycięstwa powędrowały do strażackiej ekipy z Bydgoszczy.

Tegoroczne Ogólnopolskie Zawody Grup Ratownictwa Wysokościowego odbyły się w 35 rocznicę powstania ratownictwa wysokościowego w PSP. W łódzkiej hali Atlas Arena 23 września w szranki stanęło 15 trzyosobowych drużyn – w przytłaczającej większości ich zawodnicy reprezentowali PSP. Oprócz nich startowali jeszcze przedstawiciele 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Konkurencje rozgrywano w dwóch kategoriach: zespołowej i indywidualnej.

Trudno nazwać tę rywalizację typowo sportową. Tutaj chodzi o coś więcej niż sprawność i szybkość. Celem zawodów od lat jest sprawdzenie stopnia wyszkolenia ratowników wysokościowych, wymiana doświadczeń i podnoszenie kwalifikacji poprzez współzawodnictwo sportowe. W zmaganiach mogą więc uczestniczyć strażacy mający tytuł co najmniej młodszego ratownika wysokościowego lub zawodnicy spoza PSP z przeszkoleniem alpinistycznym. A wszystkie elementy konkurencji należy wykonywać zgodnie z Zasadami organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG.

Trasa zawodów wymaga doskonałej sprawności fizycznej i zastosowania różnego sprzętu i technik wysokościowych, m.in.: wchodzenia po drabince speleo z asekuracją, pokonania kilku metrów techniką trawersu, podejścia z przepinkami do konstrukcji dachu na dwóch przyrządach (bez przyrządu nożnego), zjazdu na linie różnymi technikami, uwolnienia nieprzytomnej osoby wiszącej na wysokości 3 m, a także zbudowania odpowiedniego układu wyciągowego i podniesienia za jego pomocą ciężaru na wysokość 10 m.

Najlepsi w tej konkurencji okazali się strażacy z KW PSP w Toruniu – SGRW w Bydgoszczy (czas 13:40,72). Tuż za nimi była ekipa z KW PSP we Wrocławiu (czas 15:16,75), a trzecia na podium stanęła reprezentacja JRG 3 w Bydgoszczy (czas 18:25,38).

Indywidualnie bezkonkurencyjni okazali się Łukasz Żurawski z KW PSP w Toruniu – SGRW w Bydgoszczy (z czasem 00:30,50), Łukasz Tomaczkowski z KW PSP w Gdańsku (00:31,58) i Michał Górka z KW PSP w Toruniu-SGRW w Bydgoszczy (00:34,52).

Tradycyjnie na zawody zaproszono również dzieci. Czekały na nie liczne atrakcje – tor przeszkód, ścianka wspinaczkowa i spotkania z psami ratowniczymi.

land

fot. Anna Łańduch