Sierpień 2021

Sierpień 2021

Kategoria: Okładki

22 dni grozy tysiąclecia

Gwałtowne opady deszczu, które rozpoczęły się 5 lipca 1997 r., były początkiem największej powodzi w Polsce w XX wieku. Na południu kraju spadło 200-250 mm wody, co stanowiło około jedną trzecią średnich opadów rocznych

Uderzenie żywiołu

24 czerwca około 14.00 niebo nad Sądecczyzną pokryły ciemne chmury, a z oddali słychać było odgłos nadchodzących zapowiadanych burz. Jedna z nich uderzyła w północną część powiatu nowosądeckiego oraz w część Nowego Sącza. Przekształciła się w niszczącą wszystko na swojej drodze trąbę powietrzną.

Niezastąpione bezzałogowce

Jakie są dziś możliwości wykorzystania technologii bezzałogowych w działaniach antyterrorystycznych? Warto przyjrzeć się rozwiązaniom z zakresu robotyki oraz ich proponowanemu zastosowaniu w akcjach prowadzonych przez jednostki ratownicze ze wsparciem oddziałów kontrterrorystycznych. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez SGSP i WAT możemy przekonać się, jak wygląda to w praktyce.

Temat numeru: U źródeł PSP

Niespełna 30 lat temu powstała nasza formacja. W 2022 r. będziemy obchodzili kolejny okrągły jubileusz powołania Państwowej Straży Pożarnej, natomiast rocznicę „przed godziną zero PSP” obchodzimy po raz pierwszy.

Broń chemiczna a ratownictwo

Zamachy terrorystyczne i światowe konflikty pokazują, że w każdej chwili możemy zetknąć się z bojowymi środkami trującymi. Organizacje terrorystyczne i wojsko mogą wykorzystać urządzenia rozpylające, pociski wypełnione środkami chemicznymi lub improwizowane ładunki chemiczne.

Inwestycja, czy remont?

Próżno doszukiwać się w ustawach doprecyzowania terminów określających odnowienie środków trwałych, co nie ułatwia prawidłowej kwalifikacji związanych z tym wydatków. Gdzie jest zatem granica między remontem a inwestycją?