Czerwiec 2021

Kategoria: Okładki

Zjawisko wyrzutu i wykipienia

Sobotni wieczór 26 czerwca 1971 r. był wyjątkowo ulewny, a niebo rozświetlały błyskawice. To od jednej z nich około godz. 19.50 doszło do największej tragedii w historii polskiego pożarnictwa – pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach.

Taktycznie do zbiorników

Zwiększająca się pojemność zbiorników magazynowych, jak i różnorodność ich konstrukcji wymusiła zmianę podejścia do dotychczasowej taktyki gaszenia zbiorników z cieczami palnymi i poszukiwanie efektywniejszych metod w tym zakresie.

Spokojnie, pozwólcie popracować

„Przepytaj Szefa” to eksperyment redakcji PP, który całkowicie wypalił i to w najlepszym tego słowa znaczeniu. Każdy miał szansę zadać pytanie nadbryg. Andrzejowi Bartkowiakowi, komendantowi głównemu PSP, a budujące jest to, że tak wielu skorzystało z tej szansy, zadając także pytania bez ogródek. Ta bezpośredniość szczególnie ucieszyła pytanego, bo świadczy o skróceniu dystansu. Dominowały pytania o finanse, szkolenia, problemy OSP.

Wielki ogień 1971 roku (cz. 1)

Czerwiec 2021 r. to już 50. rocznica „wielkiego ognia” – największej w historii powojennej Polski awarii przemysłowej, która odebrała życie 37 osobom. Walka z pożarem trwała ponad 70 godzin, a cała akcja ratownicza zajęła blisko tydzień. Przypomnijmy sobie, z jakimi problemami zmagali się uczestnicy akcji w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach i jak zdarzenie to odmieniło bieg współczesnej historii pożarnictwa.

Naftozagrożenia

Elementem pośrednim pomiędzy wytworzeniem paliw płynnych a ich bezpośrednią dystrybucją jest baza paliw. Działania podejmowane w takich zakładach niosą ze sobą różne zagrożenia, także pożarowe. W jaki sposób można im zapobiegać lub zneutralizować je, jeśli wystąpią?

Sprzęt do gaszenia

Rozwój przemysłu petrochemicznego i zwiększenie zapotrzebowania na paliwa kopalne w ostatnich latach przyczyniły się do rozbudowy baz paliw – wzrosła pojemność magazynowych zbiorników surowcowych i produktowych. Jak są zabezpieczane przed pożarami, warto zobaczyć na przykładzie Terminalu Naftowego Gdańsk.