Maj 2021

Kategoria: Okładki

Wyzwania i tajemnice Półwyspu 

Działanie południowokoreańskiej straży pożarnej nie raz spotykało się z krytyką. Jest to pokłosie takich problemów, jak chaos legislacyjny, niedostateczna liczba remiz i niewystarczające wyposażenie sprzętowe. Strażacy doczekali się jednak ostatnio pewnych zmian. Natomiast tajemnicą owiana jest – podobnie jak wiele innych obszarów funkcjonowania – ochrona przeciwpożarowa u ich północnego sąsiada z Półwyspu Koreańskiego.

Brazylia: uzbrojeni strażacy   

Odpowiednik PSP w Brazylii stanowi Corpo de Bombeiros Militar. Jest to jednostka wojskowa, odpowiedzialna między innymi za walkę z pożarami. Podlega armii brazylijskiej, tak więc strażacy mają stopnie wojskowe i są uzbrojeni – wchodzą w skład żandarmerii, która w swoim wyposażeniu ma m.in. broń krótką, strzelby i karabiny maszynowe.

Bomberos de Chile

Pod hasłem „Wytrwałość i dyscyplina” narodziła się jedna z najbardziej godnych szacunku instytucji w Chile – straż pożarna. Co ciekawe, opiera się ona wyłącznie na działaniu ochotników.

998 w Arabii Saudyjskiej

Ropa naftowa, wielbłądy i bajecznie bogaci książęta z rodziny królewskiej to najczęstsze skojarzenia z Arabią Saudyjską – krajem notorycznie mylonym w Polsce ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Dla porządku: stolicą Arabii Saudyjskiej jest Rijad, a nie Dubaj.

Z wizytą w Rancho Cucamonga

Odwiedzamy dziś Rancho Cucamonga w stanie Kalifornia, gdzie znajduje się jeden z najnowocześniejszych obiektów do ćwiczeń z zakresu gaszenia pożarów w Stanach Zjednoczonych. Przyczyną wizyty w trybie zdalnym jest oczywiście wszechobecna pandemia. Odwiedziny są możliwe dzięki dostępności serwisów streamingowych.

#naSTRAŻyciepła

Strażacy OSP w Józefowie, wspomagając transport osób niesamodzielnych do punktów szczepień, mieli okazję przekonać się naocznie, w jak trudnej sytuacji bytowej, zwłaszcza w obliczu srogiej zimy, znajdują się niektóre z nich. Ochotnicy postanowili pomóc potrzebującym, zapewniając im paliwo stałe w postaci sezonowanego drewna opałowego. Ta inicjatywa została wzbogacona m.in. przez CNBOP-PIB, które przekazało dla osób wspieranych przez OSP czujki dymu.