Marzec 2021

Kategoria: Okładki

Szpilki w straży pożarnej  

Za mundurem panny… Ale zaraz – to nie tak! Strażak to dla większości zawód stricte męski. Potrzeba tu siły, pot się leje, psychika musi być twarda jak stal. A jednak straż pożarna przyciąga kobiety i to nie te, które mundur wolą nosić.

Juliet Crew – perła Afryki 

Widziałam strażaków w mundurach i duże czerwone samochody. Natychmiast się zainteresowałam i chciałam dowiedzieć się więcej. Kobiety z Republiki Południowej Afryki, bądźcie dumne z tego, co osiągnęłyście – mówi Vuyiseka Arendse, dowódczyni zespołu strażaków w RPA składającego się wyłącznie z kobiet.

Edukacja z klasą

W szkołach średnich coraz większą popularnością cieszą się klasy o profilach mundurowych czy ratowniczych. Czy faktycznie dają one możliwość rozwoju młodzieży, która swoją przyszłość wiąże ze służbami mundurowymi? W niniejszym artykule chciałbym się podzielić moimi doświadczeniami ze Szkoły Ponadpodstawowej im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie, w której jestem nauczycielem przysposobienia strażacko-ratowniczego.

Strażak w obliczu przemocy

Przykrą codziennością w Polsce stały się doniesienia medialne o przypadkach ataków na zespoły ratownictwa medycznego. W ich wyniku zniszczeniu ulega również potrzebny sprzęt. Sprawcami są przeważnie osoby, którym udzielana jest pomoc, ale niekiedy także inni uczestnicy zdarzenia lub obserwatorzy. Podobne sytuacje nie omijają strażaków. Jak temu zaradzić?

Cios w „serce Okinawy”

Nad ranem 31 października 2019 r., około godz. 2.30, na zamku Shuri wybuchł pożar. W niespełna 11 godzin spłonęło sześć głównych budynków kompleksu zamkowego. Ogień opanowano około godz. 13.30.