Luty 2021

Kategoria: Okładki

Szczepić się? Tak!  

W dobie postępującej pandemii, gdy wszyscy – pracownicy, dzieci i przedsiębiorcy – chcą jak najszybciej wrócić do normalności, przyszła pora na podjęcie ważnej decyzji. Być za, czy przeciw? Postaramy się rozwiać wątpliwości dzięki rozmowie z prof. dr hab. n. med. Justyną Kowalską z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak świat walczy ze smogiem 

17 grudnia 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Volkswagen naruszył prawo, instalując w 11 mln samochodów urządzenie, które rzekomo miało przedłużać żywotność silnika, a w ramach „efektu ubocznego” znacznie obniżało pomiar stężenia tlenków azotu podczas testów.

Titanic przestworzy

Najgłośniejsza katastrofa niemieckiego Hindenburga położyła kres dalszej karierze sterowców. Jednak nie była jedyną, która przyczyniła się do końca tych latających maszyn. Siedem lat wcześniej doszło do równie drastycznego wypadku brytyjskiego aerostatu R101. Niedawno minęło 90 lat od tej zapomnianej nieco tragedii.

Zagrożenie wisi w powietrzu

Smog, czyli mieszanina powietrza oraz dymu i spalin, urasta do rangi jednego z najpoważniejszych wrogów zdrowia człowieka, który co roku niepostrzeżenie zabiera życie milionom ludzi na całym świecie. O tym, w jaki sposób zanieczyszczenia powietrza zatruwają nasze organizmy, skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić rozmawiamy z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim, alergologiem z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP

Niebieskie paliwo przyszłości

Paliwa alternatywne to temat podnoszony w mediach od lat. Bioetanol, olej rzepakowy, olej z rydzyka czy wodór już zaraz, natychmiast miały rozwiązać kryzysy paliwowe związane z ropą naftową oraz skażeniami środowiska spalinami czy wyciekami z tankowców. Obecnie na scenę wchodzi błękitny lub – jak kto woli – niebieski amoniak.

Inne spojrzenie

Zacznijmy nieco bajkowo. Dawno, dawno temu, w granicach strefy Schengen pewna firma wymyśliła i zbudowała połączenie samochodu ratowniczo-gaśniczego z podnośnikiem hydraulicznym. Twór może i ciekawy, ale nie wdarł się przebojem do polskiego pożarnictwa. Jednak na tym bajka się nie kończy.