Styczeń 2021

Kategoria: Okładki

Samo szczęście nie wystarcza

Akcja po zawaleniu się hali pokazała, jak dalece skuteczność działań może zależeć od wzajemnej pomocy służb i podmiotów. Zadziałał tutaj łańcuch życia. Tworzy go kilka ogniw, które koniecznie muszą się ze sobą łączyć – mówi nadbryg. w st. sp. Janusz Skulich, kierujący działaniami ratowniczymi podczas katastrofy (dowodzenie strategiczne), późniejszy zastępca komendanta głównego PSP i szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

PSP 15 lat później  

Tragedią w Chorzowie żyła nie tylko Polska. Katastrofa szerokim echem odbiła się w mediach na całym świecie. Skutki tamtych wydarzeń zmieniły wiele aspektów codzienności. Spróbujmy zatem przeanalizować, jaki wpływ na niektóre z aspektów służby w PSP miał ten mroźny styczniowy dzień sprzed 15 lat.

Legislacja po katastrofie

W jakich warunkach formalnoprawnych doszło 28 stycznia 2006 r. do jednej z największych katastrof budowlanych w Polsce? Czy tragedia w hali MTK zmieniła polskie prawo budowlane?

Nie tylko na Śląsku

Katastrofa budowlana na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu 2006 r. nie była jedyną, do której doszło podczas tamtej zimy w Europie. W jaki sposób można zapobiegać takim zdarzeniom?

Racja strażaka

W warunkach długotrwałych działań strażacy potrzebują nie tylko sprzętu pożarniczego czy środków ochrony indywidualnej, lecz także żywności. Reguluje to ustawa o PSP, której niektóre przepisy zostały w ostatnim czasie zmienione.

Bombeiros de Portugal (cz. 1)

Portugalia jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych w Europie. Statystycznie cieszy się ponad 300 słonecznymi dniami w roku, a położenie w strefie klimatu podzwrotnikowego gwarantuje łagodne zimy i długie, gorące lata. Turystyczny raj ma jednak swoją cenę, o czym najlepiej wiedzą tamtejsi strażacy…