Październik 2020

Kategoria: Okładki

Zmiany w kształceniu w PSP

Kształcenie w Państwowej Straży Pożarnej to proces polityki kadrowej, uwzględniający potrzeby nie tylko w wymiarze bieżącym, ale również na wiele lat naprzód. Siłą rzeczy musi ulegać zmianom.

Z misją w Bejrucie

4 sierpnia Liban dotknęła kolejna tragedia. W bejruckim porcie doszło do eksplozji 2750 t składowanej w magazynie saletry amonowej. Polska grupa poszukiwawczo-ratownicza MUSAR przybyła z pomocą. O prowadzonych w Bejrucie działaniach, napotkanych trudnościach i osiągniętych celach w rozmowie ze st. bryg. Mariuszem Feltynowskim, dowódcą grupy i dyrektorem KCKRiOL KG PSP

Katastrofalna kumulacja

W lipcu Czesi musieli zmierzyć się ze skutkami katastrof kolejowych aż trzykrotnie. Analiza tych zdarzeń może pomóc w stworzeniu rozwiązań systemowych przeciwdziałających im w przyszłości.

Wybuchowość azotanu amonu

Miliony ton azotanu amonu (saletry amonowej) są produkowane rocznie na całym świecie i przetwarzane bez żadnych incydentów. A przecież to silny utleniacz i materiał wybuchowy. Jedna i druga właściwość od czasu do czasu daje o sobie znać – czasem w sposób tak spektakularny, jak w Bejrucie.

Nowe świadczenie dla strażaków

Doświadczeni funkcjonariusze PSP, którzy zdecydują się na pozostanie w służbie, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie pieniężne. 1 października 2020 r. weszła w życie ustawa, która reguluje zasady jego przyznawania.