Czerwiec 2020

Kategoria: Okładki

Bezprecedensowe wyzwanie

W ostatnich miesiącach PSP toczyła wspólnie z innymi służbami walkę o zdrowie i życie obywateli, włączając się w działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. O tym, na czym polegały, a także o sytuacji w SGSP w związku z zachorowaniami na COVID-19 wśród podchorążych, krzywdzących doniesieniach medialnych, ale także planowanej zmianie umundurowania funkcjonariuszy PSP rozmawiamy z komendantem głównym PSP nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem.

Współpraca KDR z Policją i prokuraturą

Kontynuując zagadnienie kierowania działaniami ratowniczymi, poruszane we wcześniejszych wydaniach „Przeglądu Pożarniczego”, w tym artykule przedstawię uregulowania dotyczące współpracy KDR z organami prowadzącymi czynności dochodzeniowo-śledcze na miejscu zdarzenia. 

Na bakier z bezpieczeństwem

Pożar w szpitalu psychiatrycznym w Ipswich w 2011 r. ujawnił poważne zaniedbania w ochronie przeciwpożarowej i przeszkoleniu personelu. Okazuje się, że trudności w zachowaniu standardów w tym zakresie to poważny problem także w Wielkiej Brytanii.

Tragiczny finał pożaru stodoły

„W Radlinie się pali stodoła, w okolicy przychodni zdrowia i szkoły!” – to fragment zgłoszenia, które przyjął 10 maja 2019 r. o godz. 22.26 dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Kielcach. Podczas gaszenia stodoły w Radlinie rannych zostało dwóch druhów z OSP, po kilkunastu dniach jeden z nich zmarł.

Ochrona przeciwpożarowa a myślenie inżynierskie

Przy okazji dyskusji nad nowelizacją wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej, powraca dylemat, na ile powinny to być wskazania ostre i jednoznaczne, a ile powinno się pozostawić do określenia w drodze analiz inżynierskich.

Gospodarka transportowa PSP (cz. 1)

Przyjrzyjmy się, jakie zmiany i nowe zadania – w szczególności dla kierowników jednostek organizacyjnych PSP – wprowadzają nowe przepisy regulujące gospodarkę transportową w PSP.