Grudzień 2019

Kategoria: Okładki

Nie zamykam drzwi

Komendantem się bywa, a człowiekiem się jest, dlatego stawiam na dobre relacje międzyludzkie, a drzwi do mojego gabinetu będą otwarte – deklaruje nowy komendant główny Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Bartkowiak. 

Tragiczny wybuch

Zdarzenie w Szczyrku wstrząsnęło całym krajem. Kilkunastogodzinna, dramatyczna walka kilkuset ratowników nie miała szczęśliwego finału – zginęło osiem osób. To było jedno z najtragiczniejszych zdarzeń w Euroregionie Beskidy.

Jak wezwać pomoc

Od właściwego poinformowania służb ratowniczych o wypadku czy pożarze zależy ludzkie życie i zdrowie. Warto przekazywać wiedzę w tym zakresie w dawkach dostosowanych do wieku odbiorców – zaczynając już od dzieci.

Co może manekin termiczny

Choć dokonał się duży postęp, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, które daje strażakowi odzież ochronna, to nadal pozostaje wiele do zrobienia. Pomocne w doskonaleniu ubrań specjalnych są badania prowadzone na manekinach termicznych. Na czym polegają?  

O zaleceniach, które odwracają uwagę 

Jedno z praw logiki mówi: „Z dwóch zdań sprzecznych wynika każde inne zdanie” – na podstawie fałszywych przesłanek można wyciągnąć dowolne wnioski, które tylko przypadkowo będą prawidłowe. Tak stało się w zaleceniach rządowej komisji ds. pożaru wieżowca Grenfell w Londynie.