Październik 2018

Kategoria: Okładki

Tlenek węgla pod lupą

Zatrucia wziewne w populacji osób dorosłych, głównie niezamierzone, stanowią istotny problem zagrażający zdrowiu i życiu. To niewielki odsetek wszystkich zatruć, jednak fakt, że substancja szkodliwa w stanie lotnym (głównie CO) nie daje w żaden sposób o sobie znać, powoduje poważne zagrożenie.

Podstępny przeciwnik 

Przed nami kolejny sezon grzewczy. Zapewne znów usłyszymy o przypadkach ataku cichego zabójcy – tlenku węgla czy większej liczbie pożarów budynków mieszkalnych. Padną pytania o przyczyny tych nieszczęść i o to, czy można było im zapobiec.

W sukurs pokrzywdzonym 

Zakończył się nabór wniosków na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu ratowniczego dla OSP. Ten ogólnopolski program wsparcia ochotniczych straży pożarnych z Funduszu Sprawiedliwości o wartości ponad 100 mln zł nie ma precedensu w historii.

Sprawniej i bezpieczniej 

Bezpieczna praca strażaków w strefach zagrożenia uzależniona jest m.in. od właściwej ochrony górnych dróg oddechowych. Sprzęt, który ją zapewnia, należy odpowiednio konserwować. W jaki sposób? Rozwiązania stosowane w JRG we Wschowie są z pewnością warte uwagi.

Deska ortopedyczna - kiedy i jak?

Do podstawowych czynności ratowniczych podejmowanych wobec poszkodowanych po urazie zaliczamy stabilizację kręgosłupa szyjnego oraz unieruchomienie na desce ortopedycznej. Ostatnie wyniki badań rzucają jednak całkowicie nowe światło na to zagadnienie. 

Życiowa batalia

W powiecie pszczyńskim, na Górnym Śląsku, w maleńkich Rudołtowicach od lat 20. ubiegłego wieku druhowie udowadniają, że nawet najmniejsi nie mogą być lekceważeni, stanowią bowiem istotne ogniwo systemu ratowniczego i gaśniczego w okolicy, dzielnie zmagając się z typowo ludzkimi problemami.