Listopad 2017

Kategoria: Okładki

Strażaku, chroń słuch!   

O tym, jak połączyć wodę z ogniem, czyli jaki powinien być dobrze zaprojektowany sygnał uprzywilejowania, oraz co zrobić, żeby strażacy dbali o swój słuch w rozmowie z dr inż. Pawłem Górskim, ekspertem ds. ochrony słuchu. 

Dwa dni na poddaszu

W małym kłodzkim uzdrowisku 21 września tego roku doszło do pożaru, o którym głośno było w całym kraju. W starej zabudowie Lądka-Zdroju paliły się jednocześnie trzy kamienice. Mimo że działania ratowniczo-gaśnicze trwały ponad 37 godz. i można je bez wątpliwości uznać za trudne, ich kluczowa część przebiegła bardzo sprawnie i szybko. Pożar bowiem udało się zlokalizować po półtorej godziny.

Szlifowanie technik

Jednostki ochrony przeciwpożarowej podejmują wiele działań ratowniczych, których efekt końcowy uzależniony jest od kompilacji różnych czynników. Tak też jest w przypadku niebezpiecznych zdarzeń komunikacyjnych – równie częstych, co skomplikowanych.

Zapomnieli zapobiec 

Czy jest możliwe, by współcześnie w jednym pożarze zginęło kilkudziesięciu strażaków? Możliwe, o czym dobitnie przekonuje pożar 17-kondygnacyjnego budynku w Teheranie.

Hipotermia  

Hipotermia u ludzi to stan, który charakteryzuje się obniżeniem temperatury mierzonej wewnątrz ciała poniżej 35°C. Dochodzi do niej na skutek zbyt szybkiego ochładzania organizmu w stosunku do jego zdolności homeostatycznych wytwarzania ciepła.

Innowacje dla ewakuacji

Czy innowacyjny system EvaCopNet będzie przełomem w prowadzeniu ewakuacji i ratowaniu poszkodowanych podczas klęsk żywiołowych?

Miejsce pożaru

W 2016 r. Państwowa Straż Pożarna zarejestrowała 126 228 pożarów. W ich wyniku zginęło 488 osób, a 4205 zostało rannych. W wyniku pożarów spaleniu uległo mienie wartości ponad 1,1 mld złotych

Budynki inwentarskie (cz.2)

Budynki inwentarskie muszą spełniać określone prawem warunki. W poprzednim numerze omówiliśmy regulacje krajowe, tym razem przedstawię wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej dla budynków rolniczych, w tym inwentarskich opracowane przez Europejski Związek Organizacji Ochrony Przeciwpożarowej.

Znak B po nowemu

Obowiązują nas nowe zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu albo udostępniania na rynku krajowym wyrobów podlegających obowiązkowi oznaczenia znakiem budowlanym. Co się zmieniło i jakie ma to znaczenie dla straży pożarnej? 

Na drogi i bezdroża

Lekkie samochody rozpoznawczo-ratownicze (SLRR) to standardowe wyposażenie jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP. Jak je wybierać, by optymalnie spełniały swoje zadanie?

Mniej pożarów dachów i poddaszy

Dzięki internetowi mamy dziś dostęp do wielu materiałów ilustrujących przebieg i skutki pożarów budynków. Widać, że bardzo często do pożarów poddaszy i dachów dochodzi wskutek zapalenia się ocieplenia elewacji, skąd ogień bardzo łatwo sięga do drewnianej konstrukcji poddaszy lub palnych warstw izolacji cieplnej, np. z natryskiwanej pianki poliuretanowej lub styropianowych płyt znajdujących się w przekryciach dachów.

Przeżyć traumę

Jak dochodzi do syndromu stresu pourazowego? Na czym polega to zaburzenie? Jak je leczyć? I jak do niego nie dopuścić?

Koperta życia

Nowy gadżet? Nowa moda? Wymysł? A może wartościowe narzędzie?

Domek zagrożeń

Prewencja społeczna stanowi trzeci filar ochrony przeciwpożarowej, obok działań interwencyjnych i kontrolno-rozpoznawczych. Szczególnie ważna jest edukacja dzieci i młodzieży, a jej skuteczność zależy w dużej mierze od atrakcyjności przekazu. Mobilny symulator zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego niewątpliwie działa na wyobraźnię i wzbudza zainteresowanie.

Media społecznościowe (cz.2)

Jak dotąd nikt nie znalazł recepty na idealnie skuteczną komunikację firm i instytucji w mediach społecznościowych. Wszyscy dążą do ideału, ale doświadczenia nawet największych światowych marek wskazują, że internet jest swoistym polem minowym, na którym wszystko może się zdarzyć, a przytrafiają się najlepszym.

Okiem kolekcjonera

Pasjonaci historii pożarnictwa już od kilkunastu lat organizują Międzynarodowe Spotkanie Strażaków Kolekcjonerów i Historyków. To okazja do wymiany przedmiotów kolekcjonerskich i doświadczeń, a także poznania specyfiki straży pożarnych w różnych regionach Europy.