Październik 2017

Kategoria: Okładki

MAMY WSPÓLNY CEL 

O grzechach właścicieli domów, zaufaniu do kominiarzy i współpracy ze strażakami na rzecz prewencji społecznej w rozmowie z Marcinem Ziombskim, mistrzem kominiarskim, Prezesem Krajowej Izby Kominiarzy 

(NIE)SZCZĘSLIWY POWRÓT

Koniec wakacji kojarzy się zwykle ze szczęśliwym powrotem do domu. Wydawać by się mogło, że podróż pociągiem „Pogoria” relacji Gdynia – Bielsko-Biała/Zakopane nie będzie inna. Niestety życie napisało inny scenariusz.

POLIGON DLA CZWORONOGÓW

Gdański poligon ratowniczy to obiekt wyróżniający się na tle innych. Jest przeznaczony nie tylko dla strażaków, lecz także ich czworonożnych pomocników.

ĆWICZENIA GRANICZNE 2017

Na terenie powiatu zgorzeleckiego w województwie dolnośląskim przeprowadzone zostały w dniach 29-30 sierpnia krajowe ćwiczenia ratownicze „Pogranicze 2017”.

KONFERENCJA O EWAKUCJI ZABYTKÓW

Gdzieżby indziej, jak nie w Krakowie odbyła się w dniach 20-22 września 2017 r. międzynarodowa konferencja „Ochrona dóbr kultury na wypadek szczególnych zagrożeń – wybrane aspekty ewakuacji osób i zbiorów”.

CERTYFIKACJA OBIEKTÓW MUZEALNYCH I ZABYTKOWYCH 

Z uwagi na ogromną wartość obiektów muzealnych i zabytkowych, zasadne wydaje się wprowadzenie specjalnego systemu certyfikowania, który koncentrowałby się na poziomie bezpieczeństwa  przeciwpożarowego takich obiektów i ich zbiorów.

 BADANIA OGNIOWE KOMINÓW

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń związanych z eksploatacją kominów i systemów kominowych są tzw. pożary odkominowe wynikające z zapalania się sadzy we wnętrzu komina. Obowiązująca od września tego roku norma PN-B-02870:2017 Badania ogniowe. Kominy do urządzeń grzewczych o mocy cieplnej do 150 kW ma podnieść standardy bezpieczeństwa.  

BUDYNKI INWENTARSKIE (cz. 1)

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej postępuje modernizacja budynków powstających w gospodarstwach rolnych. Zwiększenie świadomości specyfiki projektowania budynków przeznaczonych dla rolnictwa ma odzwierciedlenie w spadku liczby pożarów tych obiektów na przestrzeni ostatnich 5 lat.

DOCIEKLIWIE I WNIKLIWIE

W przypadku pożaru pojazdu, który po ugaszeniu został przetransportowany w inne miejsce, należy zawsze poddać oględzinom miejsce jego pierwotnego zaparkowania.

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE (cz.1)

Jeśli uważasz, że skoro nie masz konta na Facebooku, to nie istniejesz w social mediach – jesteś w błędzie. Tylko wśród 15 milionów użytkowników Facebooka w Polsce każdego dnia tysiące osób dyskutują o tobie i twojej firmie. Innymi słowy, nawet jeśli ciebie tam nie ma, to twoja firma w social mediach jest, tyle że nikt nie kontroluje jej wizerunku…

RÓWNOWAŻNIK ZA BRAK LOKALU

Artykuł to kolejna część opracowania poświęconego równoważnikom za remont i brak lokalu, o których mowa w rozdziale 8 ustawy z 24 sierpnia 1991 r o Państwowej Straży Pożarnej.

MUZEUM FILUMENISTYCZNE

Można zrozumieć: muzeum, ale filumenistyczne? Okazuje się, że jest coś takiego. W granicach Polski. W Bystrzycy Kłodzkiej. I jest tam nieprzypadkowo. I ma szczególnie mocne związki z ogniem. I jest doskonałym pretekstem do przedstawienia w skrócie dziejów podpalania.