Czerwiec 2017

Kategoria: Okładki

Wypadki autobusów (cz. 1)

Autobusy ze względu na swe gabaryty są często porównywane z samochodami ciężarowymi. W przeciwieństwie do nich, za sprawą swojej specyficznej szkieletowej konstrukcji oraz materiałów z których jest wykonana, słabo wytrzymują oddziaływanie sił generowanych podczas wypadków. Rafał Podlasiński opisuje specyfikę działania podczas takich zdarzeń?

Wislandia 2017

Moduły pomp wysokiej wydajności (HCP) Państwowej Straży Pożarnej z województw kujawsko-pomorskiego i śląskiego oraz moduł Federalnej Służby Ratownictwa Technicznego (THW) z Niemiec były zaangażowane w międzynarodowe ćwiczenia Wislandia 2017.

Mechanizm urazu

Wiedza na temat sił działających na poszkodowanego w momencie wypadku może pomóc ratownikom określić obrażenia ciała, nawet te niewidoczne podczas wstępnego badania urazowego – dlatego warto ją poznać.

Miasto, którego nie ma

Zaledwie 200 km na zachód od Nowego Jorku znajduje się miejsce, „w którym nie przeżyje żaden człowiek, miejsce gorętsze niż planeta Merkury, z atmosferą bardziej trującą niż na Saturnie. W sercu tego miejsca temperatury przekraczają 540°C, a w tunelach pod ziemią kłębią się chmury tlenku węgla i innych zabójczych gazów”. Co to za miejsce?

Jak czytać leśne mapy? (cz. 2)

Zaopatrzenie uczestników działań w lesie w odpowiednie mapy to podstawa. Wspomagają one organizowanie akcji ratowniczo-gaśniczej prowadzonej w przypadku pożaru lasu. Trzeba jednak umieć je właściwie przeczytać.

Kontrole w budynkach jednorodzinnych

Prewentyści nierzadko stykają się z problemem sprzeczności przepisów. Jeden z takich przypadków dotyczy usług hotelarskich w budynkach jednorodzinnych.

Ślady popożarowe

Pożar jako żywiołowy proces spalania, najczęściej zaciera ślady swojego zainicjowania, kolejnych faz rozwoju oraz ślady pozostawione przez sprawcę. Jeśli jednak uda się do nich dotrzeć, dadzą wiele informacji w postępowaniu popożarowym.

Trenażery pożarowe w próżni

Podczas szkoleń praktycznych coraz częściej wykorzystuje się trenażery pożarowe i symulatory. Niestety, brakuje odpowiedniej literatury o tej tematyce, a także przepisów regulujących kwestie bhp podczas pracy z trenażerami.

Równoważnik za remont i brak lokalu

Strażacy mają ustawowo zagwarantowane uprawnienia do dwóch szczególnych świadczeń o charakterze pieniężnym, mających równoważyć wydatki poniesione na remont zajmowanego lokalu lub domu oraz niedogodności związane z brakiem takiego lokalu.

Sposoby na stres

Umiejętność odpoczywania to w dzisiejszych czasach trudna sztuka, warta jednak opanowania. Reżimowi pracy powinien towarzyszyć reżim odpoczynku.

Lwowska Stacya Ogniowa

Lwów na przełomie XIX i XX wieku był wielokulturowym miastem aspirującym do stania się nowoczesną aglomeracją. Właśnie wówczas powstała okazała siedziba miejskiej straży pozarnej.