Grodno z Mazurkiem Dąbrowskiego w tle
1 Września 2015W sierpniu odbyły się w Grodnie IV Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Sporcie Pożarniczym oraz II Mistrzostwa Świata Juniorek w Sporcie Pożarniczym. Polskę w zawodach na Białorusi reprezentowała młodzieżowa drużyna PSP w wieku do 23 lat, złożona z kadetów szkół aspirantów i funkcjonariuszy PSP oraz zawodniczki MDP Papowo Toruńskie.
Mistrzostwa rozegrane zostały na Stadionie Olimpijskim w Grodnie (100 m, sztafeta, bojówka) i placu Lenina (hakówka). Wystartowało w nich 28 drużyn z 13 państw.
Drabina hakowa
Zawody te przeprowadzone zostały na wspinalni ustawionej w centrum miasta. W klasyfikacji zespołowej reprezentacja PSP uplasowała się na piątym miejscu, a najlepszym zawodnikiem był Matusz Prubant. Nasze juniorki zajęły drużynowo trzecie miejsce. Po rozegraniu dwóch kolejek startów w drabinie hakowej odbyła się ceremonia otwarcia mistrzostw. Był przemarsz uczestników zawodów, parada samochodów zabytkowych i nowoczesnych pojazdów ratowniczych, skoki spadochronowe z flagami wszystkich uczestników mistrzostw, a także liczne występy artystyczne i spektakularny pokaz sztucznych ogni.
Najwięcej emocji licznie zebranej widowni przyniosły jednak biegi finałowe, do których awansowały dwie zawodniczki: Natalia Gutmańska - w grupie średniej zdobyła srebrny medal oraz Marta Lach - w grupie starszej była czwarta. Zwycięzcy tych biegów uzyskiwali bowiem wyniki zdecydowanie lepsze od tych z zeszłego roku, z zawodów rozgrywanych w Svitavach (Czechy).
Pożarniczy tor przeszkód 100 m
W klasyfikacji zespołowej reprezentacja PSP zajęła ponownie piąte miejsce, a najlepszym zawodnikiem był Szymon Sienkiewicz. Juniorki z MDP Papowo Toruńskie wywalczyły zespołowo czwartą lokatę. Do biegów finałowych awansowały: w grupie młodszej Kamila Skrzypnik, która z powodu kontuzji nie ukończyła biegu, a w grupie średniej Natalia Gutmańska, która zdobyła złoty medal, ustanawiając nowy, fantastyczny rekord świata - 16,79 s.
Sztafeta pożarnicza 4 x 100 m
W konkurencji tej odnotowaliśmy bardzo dobry występ naszej reprezentacji PSP: wysokie czwarte miejsce, z nowym rekordem Polski w kategorii młodzieżowej - 58,97 s. Nasze dzielne dziewczęta zajęły również czwarte miejsce, dostarczając mnóstwo emocji. Na 10 min przed startem podczas rozgrzewki Kamili Skrzypnik odnowiła się kontuzja, a na zmianę zawodniczki było już za późno. Wydawało się, że zawody się dla dziewcząt właśnie skończyły. Dzięki pomocy lekarza z reprezentacji Białorusi Kamila mogła jednak wystartować. Nasza drużyna odnotowała dobry występ, pozostając w grze o podium w klasyfikacji generalnej.
Ćwiczenia bojowe
Bez wątpienia konkurencja ta jest domeną polskich drużyn. Niestety w Grodnie w uzyskaniu dobrego wyniku przeszkodziła nam kontuzja podstawowego zawodnika z bojówki. Podmiana tuż przed startem spowodowała pewną nerwowość w naszych szeregach. Mimo ambitnej postawy nasi zawodnicy ostatecznie zajęli szóste miejsce.
Na zakończenie zawodów do walki o medale przystąpiły polskie juniorki. Aby wywalczyć medal w klasyfikacji generalnej, musiały okazać się lepsze od mistrzów bojówki - reprezentacji Czech. Nasze dziewczyny wytrzymały presję dwukrotnie uzyskując bardzo dobre wyniki - końcowy wynik 21,55 s - to nowy rekord Polski w kategorii juniorek! Ten wynik dał naszej drużynie srebrne medale w bojówce oraz trzecie miejsce i brązowe medale w klasyfikacji generalnej mistrzostw.
W dobrych nastrojach
Ceremonia zakończenia mistrzostw odbyła się na Stadionie Olimpijskim w Grodnie. Tradycją już jest, że medale i dyplomy otrzymują również trenerzy. My cieszyliśmy się ze wszystkich medali, jednak największe wzruszenie odczuliśmy w chwili, kiedy złoty medal odbierała Natalia Gutmańska i mogliśmy z dumą wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego.
Dziewczyny z Papowa Toruńskiego po zdobyciu w Czechach tytułu wicemistrzyń świata potwierdziły także w Grodnie, że należą do światowej czołówki. Tegoroczny sukces smakuje tym bardziej, że przygotowania i start w mistrzostwach były usiane trudnymi sytuacjami i problemami zdrowotnymi, w tym kontuzjami zawodniczek. Pomimo przeciwności losu dziewczyny pokazały wielki hart ducha i wolę walki do końca.
Podczas zawodów TFA i FCC wyłaniamy najtwardszych strażaków. Dziewczynom z reprezentacji Polski juniorek z całym przekonaniem można przyznać tytuł Najtwardszych Zawodniczek Mistrzostw Świata w Sporcie Pożarniczym Grodno 2015. Natalia Gutmańska podczas dwóch edycji mistrzostw świata zdobyła łącznie dziewięć medali, w tym cztery złote, cztery srebrne i brązowy i jest na pierwszym miejscu listy multimedalistek.
W klasyfikacji generalnej reprezentacja Polski PSP zajęła dobre piąte miejsce, poprawiając wynik z ubiegłorocznych mistrzostw. Kilku zawodników pobiło rekordy życiowe, a sztafeta ustanowiła rekord Polski... Występ w Grodnie można więc uznać za udany. Do kraju wróciliśmy w dobrych nastrojach i wiarą, że polski sport pożarniczy stać na jeszcze więcej.
St. bryg. Piotr Pietrzak pełni służbę w KW PSP w Toruniu
Fot. Zdzisław Kołbasiuk
Data publikacji: sierpień 2015