Burzliwe dni
15 Września 2022Bez względu na porę roku strażacy mają pełne ręce roboty. Niestraszne im pogodowe czy ekologiczne perturbacje - zmagają się z żywiołem, usuwają skutki jego groźnych poczynań.
Najpierw przyszło im się zmierzyć ze skażeniem Odry i Neru. Jego przyczyny do tej pory nie zostały wyjaśnione, jednak skutki katastrofy ekologicznej musiały być usuwane. Strażacy PSP i OSP oraz kadeci szkół PSP odławiali śnięte ryby, monitorowali rzeki, kontrolowali dotychczas rozstawione zapory (łącznie ich długość wyniosła 885 m).
16 sierpnia sytuacja wyglądała następująco: 502 strażaków prowadziło działania na terenie siedmiu województw (śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego), wykorzystując 58 łodzi PSP i OSP, siedem quadów, dziesięć zapór i dron. Komendant główny PSP zadysponował do województwa zachodniopomorskiego dodatkowe ok. 700 m zapór.
Podczas usuwania skutków skażenia strażacy współpracowali z Policją, Wojskami Obrony Terytorialnej, Strażą Rybacką oraz służbami zarządzania kryzysowego szczebla wojewódzkiego i samorządowego.
Potem nadszedł trudny weekend 19-21 sierpnia - przez Polskę przeszedł front burzowy, wyrządzając wiele szkód. Strażacy interweniowali 2,5 tys. razy. Żywioł najbardziej doświadczył południową i południowo-zachodnią część kraju, głównie województwo śląskie, opolskie i małopolskie. W Poroninie doszło do zalania tunelu pod Zakopianką, na Podhalu woda wystąpiła z potoków, co spowodowało liczne podtopienia budynków gospodarczych i mieszkalnych, głównie w gminie Czarny Dunajec. We znaki dały się też silne wiatry, które zrywały dachy i przewracały drzewa na zaparkowane pojazdy.
Do zadań strażaków należało przede wszystkim udrażnianie przepustów, wypompowanie wody z zalanych piwnic i studzienek, zabezpieczanie uszkodzonych dachów oraz usuwanie połamanych drzew i konarów z głównych szlaków komunikacyjnych. Jak zwykle nie zawiedli.
Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.