Fotowoltaika pod lupą
17 Października 2022Z roku na rok rośnie zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi, szczególnie wśród prywatnych konsumentów. Jednak jak każde urządzenie, również system fotowoltaiczny niesie zagrożenia. Tymczasem brakuje krajowych statystyk określających jednoznacznie liczbę zdarzeń, w których system PV stanowił bezpośrednią przyczynę powstania zagrożenia lub wpłynął negatywnie na bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Warto wypełnić tę lukę.
Świadomość społeczeństwa w kwestii zagrożeń związanych z instalacjami fotowoltaicznymi w budynkach, choć coraz większa, nadal jest niewystarczająca. Tymczasem konkurencja rynkowa doprowadziła do sytuacji, w której firmy montujące te systemy skupiają się nie na osiągnięciu długoterminowego bezpieczeństwa, a jedynie zaoferowaniu atrakcyjnej ceny. Prawodawstwo nie nadąża za tempem rozwoju tego sektora technologii, co sprawia, że kwestie zabezpieczeń w praktyce zaliczane są do nowinek technicznych. Jednocześnie stale zachęca się przez różnego rodzaju programy rządowe do zainteresowania inwestycjami w ten rodzaj odnawialnych źródeł energii.
Statystyka w Polsce i na świecie
Większość dostępnych obecnie statystyk odnoszących się do pożarów budynków z instalacją fotowoltaiczną i ich przyczyn pochodzi głównie z innych krajów, takich jak Niemcy czy Wielka Brytania. Wiąże się to przede wszystkim z większym doświadczeniem zagranicznych rynków, systemy PV stały się tam popularne wcześniej niż w Polsce.
Instytut TÜV Rheinland Energie und Umwelt GmbH opublikował w 2015 r. w Niemczech statystykę incydentów pożarowych z udziałem instalacji fotowoltaicznych. Zgodnie ze stanem z początku 2013 r. w tym kraju działało około 1,3 mln systemów PV zamontowanych w budynkach. W analizie zbadano około 430 przypadków przegrzania lub pożaru PV, około 49% wywołanych było przez samą instalację fotowoltaiczną. Dodatkowo dokonano dokładnej oceny 103 zdarzeń tego typu, w wyniku której stwierdzono, że były one konsekwencją błędów montażowych i wad produktowych, dotyczących głównie modułów i falowników (Sepanski i in. 2015).
W 2018 r. grupa BRE National Solar Center opublikowała raport końcowy z trzyletniego projektu badawczego dotyczącego incydentów związanych z systemami fotowoltaicznymi w budynkach. Przebadano 80 zdarzeń pożarowych związanych z PV, stanowiących wówczas około 0,01% liczby instalacji zamontowanych w Wielkiej Brytanii. Raport stwierdzał, że system fotowoltaiczny wpłynął bezpośrednio na powstanie 72,5% wszystkich przypadków pożarów (Coonick 2018).
W Polsce jak dotąd jedynym wiarygodnym źródłem informacji dotyczących zdarzeń z instalacją fotowoltaiczną są dane z interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej gromadzone przez Państwową Straż Pożarną. Ich zakres został ściśle określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 17 września 2021 r. w sprawie szczegółowej organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. W związku z tym nie ma możliwości wygenerowania statystyk jednoznacznie definiujących system fotowoltaiczny jako bezpośrednią przyczynę powstania danego zagrożenia.
Filtrując informacje ze zdarzenia po słowie kluczowym „fotowoltai”*, dowiedzieć można się jedynie, czy w danym obiekcie występowała instalacja PV, a nie czy była ona źródłem pożaru. Kierujący działaniem ratowniczym ma za zadanie ująć w części opisowej meldunku istnienie tego systemu w budynku. Jednak warto przyjrzeć się i tym danym.
Wykorzystując wspomniany filtr wyszukiwania, w porozumieniu z Komendą Główną PSP udało się uzyskać dane z lat 2018-2021. W przeanalizowanych 411 zdarzeniach z instalacją fotowoltaiczną około 75% dotyczyło pożarów, z kolei w przypadku 47% z nich jako przyczynę wskazano nieprawidłową eksploatację urządzeń i instalacji elektrycznych lub ich wady. Można jedynie przypuszczać, czy dotyczyło to bezpośrednio systemów PV.
Jeśli chodzi o miejscowe zagrożenia (m.in. zadymienie w obiekcie), to odnotowano ich w tym okresie 104. W około 7% jako przypuszczalną przyczynę zdarzenia wskazano nieprawidłową eksploatację instalacji elektrycznej, wady lub nieprawidłowe wykonanie prac instalacyjnych.
Badanie - analiza zagrożenia pożarowego
Badanie ankietowe pozwoliło zweryfikować liczbę zdarzeń pożarowych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych z instalacją fotowoltaiczną w Polsce w latach 2018-2021. Spośród nich dokładnej analizie poddane zostały incydenty wywołane bezpośrednio przez system fotowoltaiczny.
W tym celu sformułowano 20 pytań ankietowych, które zawarto w kwestionariuszu online. Za zgodą komendanta głównego PSP ankieta rozpowszechniona została wśród funkcjonariuszy z całego kraju. Grupę respondentów stanowili strażacy biorący czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, którzy zetknęli się z problemem zagrożenia pożarowego, jakie stwarza instalacja fotowoltaiczna. Badanie przeprowadzono na początku 2022 r. - udało się uzyskać 290 kompletnie wypełnionych kwestionariuszy ankiety online.
Ponad połowa incydentów pożarowych (55,9%) obejmowała pożary budynków, w których przyczyna nie była związana z istnieniem instalacji fotowoltaicznej. Na pozostałe 44,1% składają się przypadki, w których system PV okazał się bezpośrednim źródłem zagrożenia - doszło do jego przegrzania/pożaru (26,2%) lub pożaru budynku spowodowanego przez instalację PV.
Według ankietowanych w 47,6% przypadków nie było możliwości ustalenia dokładnej przyczyny zdarzenia. Jeśli jednak udało się wskazać konkretne źródło zagrożenia, to najczęściej wiązało się ono z różnymi czynnikami zewnętrznymi, jak na przykład przegryzienie elementów instalacji fotowoltaicznej przez zwierzęta, wyładowania atmosferyczne czy nieumyślne działanie człowieka podczas wykonywania prac remontowych (24,5%). W większości przypadków stwierdzono, że wskazana przyczyna miała bezpośredni wpływ na wzrost zagrożenia pożarowego ze strony systemu fotowoltaicznego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym.
Aby wyodrębnić potencjalne czynniki ryzyka powstania pożaru, przeanalizowano zdarzenia, w których bezpośredni wpływ na wzrost zagrożenia pożarowego w obiekcie miała instalacja fotowoltaiczna. Jak wynika z odpowiedzi strażaków biorących udział w badaniu ankietowym, w latach 2018-2021 doszło do 128 incydentów pożarowych, których przyczyna leżała bezpośrednio po stronie systemu PV. Spośród nich 76 przypadków dotyczyło przegrzania lub pożaru samej mikroinstalacji (59,4%), natomiast pozostałe 52 (40,6%) odnosiły się do pożaru, który rozprzestrzenił się na budynek.
Respondenci określili, że do tego typu incydentów pożarowych dochodziło najczęściej w 2020 r. (32%). Na wykresie zobrazowano procentowy udział pożarów zapoczątkowanych przez system fotowoltaiczny w podziale na rok, miesiąc i porę dnia. Wykazuje on dużą zależność między liczbą zdarzeń a podażą energii słonecznej. Częstotliwość awarii wyraźnie wzrasta wraz z mocą promieniowania Słońca.
Według ankietowanych główną przyczyną pożarów w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych zapoczątkowanych przez instalację fotowoltaiczną (128 zdarzeń) były błędy montażowe, które doprowadziły do powstania 28,9% wszystkich incydentów. Równie znaczące okazały się wady produktowe poszczególnych komponentów mikroinstalacji (21,1%). W 34,3% przypadków nie udało się ustalić konkretnej przyczyny zdarzenia, w 14,1% - był to wpływ zewnętrzny, a w 1,6% - błąd projektowy.
Możemy więcej
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru mającego swój początek w systemie fotowoltaicznym lub całkowicie mu przeciwdziałać, należałoby stworzyć system zbierania danych niezbędnych do przygotowania rzetelnej statystyki zdarzeń pożarowych wywołanych przez PV. Uzyskane w ten sposób informacje mogłyby posłużyć do późniejszej analizy potencjalnych czynników ryzyka, spośród których można byłoby wyodrębnić wskaźniki pożarowe, a na ich podstawie stworzyć kalkulator szacowania ryzyka pożarowego w obiektach wyposażonych w instalację fotowoltaiczną.
Przykładowy schemat gromadzenia danych na potrzeby wspomnianej statystyki mógłby składać się z dwóch osobnych części, przeznaczonych do wypełnienia przez kierującego działaniem ratowniczym oraz przez właściciela, użytkownika systemu PV. Po zakończonej akcji ratowniczo-gaśniczej prowadzonej obiekcie z instalacją fotowoltaiczną należałoby za pomocą algorytmu zebrać najistotniejsze informacje, które posłużyłyby do dalszych analiz operacyjnych oraz stanowiły podstawę do opracowywania oraz aktualizacji procedur prewencyjnych i interwencyjnych.
Systemy fotowoltaiczne są obecnie coraz bardziej powszechne i dlatego ważne jest, aby wszelkie zagrożenia z nimi związane były szerzej rozumiane i minimalizowane, a bieżące gromadzenie danych na potrzeby statystyki zdarzeń pożarowych z instalacjami fotowoltaicznymi może przyczynić się do dalszego zgłębiania tego zagadnienia.
* Słowo kluczowe umożliwiające wyszukanie różnych jego odmian, np. fotowoltaika, fotowoltaiczna, fotowoltaiczny itp.
Literatura
Coonick C. (2018). Fire and Solar PV Systems - Investigations and Evidence, wyd. 2.9, BRE National Solar Centre, Kornwalia.
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 17 września 2021 r. w sprawie szczegółowej organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (DzU 2021 poz. 1737).
Rynek fotowoltaiki w Polsce. Raport, Instytut Energetyki Odnawialnej, Warszawa, Polska.
Sepanski A. i in. (2015). Bewertung des Brandrisikos in Photovoltaik - Anlagen und Erstellung von Sicherheitskonzepten zur Risikominimierung, tłum. J. Kielin, CNBOP-PIB, Józefów, 269 s., ISBN 978-83-958583-0-7.