• Tłumacz języka migowego

Aktualności

znaleziono wiadomości: 3

Kosz ratunkowy brandmajstra Łunda

Kosz ratunkowy brandmajstra Łunda

Kosz ratunkowy brandmajstra Łunda

Pod koniec XIX w. warszawska straż ogniowa wzbogaciła się o dodatkowy przyrząd ratunkowy. Przeznaczony był on „(...) do ratowania ludzi, oraz ruchomości, z wyższych piętr palących się domów, wtedy, kiedy ratunek przez schody, już objęte ogniem, jest niemożebnym (...)”. Przyrząd ten nazywany był też koszem lub wiadrem ratunkowym, a potocznie lulką.

Mały pogromca pożarów

Mały pogromca pożarów

We wtorkowe popołudnie 15 czerwca 1869 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyła się próba nowej sikawki pożarnej – hydropultu. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie dostojne grono obserwatorów – „(...) JW. Feldmarszałek Hrabia Berg, Namiestnik Królestwa, Prezydent miasta generał Witkowski, Naczelnik straży ogniowej pułkownik Majewski, brandmajstrzy tejże straży (...)” [1]. Co sprawiło, że takie osobistości

Było ich trzech

Było ich trzech

Było ich trzech

Rozwój przemysłu metalowego w Warszawie na początku XIX w. nierozerwalnie wiąże się z działalnością rzemieślników i fabrykantów obcego pochodzenia. Powszechnie znane są nazwiska m.in. Evansa czy Henneberga, a ich wyroby do dzisiaj symbolizują jakość lub elegancję. Na początku drugiej połowy XIX w. do tej grupy dołączyło jeszcze jedno nazwisko - Troetzer, które stało się synonimem wysokiej klasy sprzętu pożarniczego.

do góry