Aktualności
znaleziono wiadomości: 23
Słowo wstępne
Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Z tego właśnie powodu należy przede wszystkim pamiętać o profilaktyce, która pozwala uchronić się przed poważnymi schorzeniami.
Innowacje w zarządzaniu kryzysowym
„Innovation in crisis management” autorstwa Chiary Fonio, Adama Widera i Tomasza Zwęglińskiego to zestaw narzędzi dla czytelników zainteresowanych zrozumieniem problematyki pomiaru innowacyjności. Publikacja dostarcza know-how przez dogłębną analizę przykładów i najlepszych praktyk. Stanowi cenne źródło wiedzy dla naukowców, praktyków, badaczy i studentów zajmujących się m.in. bezpieczeństwem, zarządzaniem kryzysowym
Słowo wstępne 5/2024
Maj to wyjątkowy miesiąc dla strażackiego środowiska. Właśnie w maju świętujemy Dzień Strażaka. Jest to czas wyrażania wdzięczności strażakom, podziękowania im za trudy ich ciężkiej pracy. Maj to również miesiąc obfitujący w awanse na wyższe stopnie służbowe, odznaczenia i wyrazy uznania. „Przegląd Pożarniczy”, jak co roku, pragnie celebrować to święto na swoich łamach. Tegoroczne Centralne Obchody Dnia
Słowo wstępne 4/2024
Szanowni Czytelnicy! Kwietniowy numer „Przeglądu Pożarniczego” rozpoczynamy od wywiadu z komendantem głównym PSP nadbryg. dr. inż. Mariuszem Feltynowskim. W rozmowie z naszą redakcyjną koleżanką Martą Giziewicz komendant opowie o pierwszych miesiącach swojej pracy na obecnym stanowisku oraz wizji rozwoju naszej formacji. Poruszy wiele kluczowych kwestii ważnych dla ochrony przeciwpożarowej. Zapoznamy się też z doświadczeniem
Słowo wstępne 3/2024
Nadszedł długo wyczekiwany chyba przez nas wszystkich czas. Za oknami czuć już powiew wiosennego ciepła, przyroda budzi się do życia po długiej zimie. Marzec to miesiąc, w którym rozpoczyna się zarówno astronomiczna, jak i kalendarzowa wiosna. Pod naszą szerokością geograficzną planeta zaczyna się zielenić, krajobrazy nabierają barw. Niebawem, bo już w kwietniu, będziemy obchodzili Światowy Dzień Ziemi. Dzień ten już
Nie dać się pokonać rakowi!
Problem zachorowań na nowotwory dotyka wielu strażaków. Obecnie w PSP zaszło jednak w tym obszarze wiele pozytywnych zmian: dokonano wprowadzenia choroby nowotworowej do katalogu chorób zawodowych, położono duży nacisk na edukację, wprowadzono odpowiednią profilaktykę. O działaniach zespołu powołanego w celu uświadamiania strażaków o problemie zachorowań na raka opowie bryg. mgr inż. Szymon Kokot.
Zderzenie pociągu towarowego z samochodem osobowym w Tarnówce Wiesiołowskiej
18 listopada 2023 r. – zderzenie pociągu towarowego z samochodem osobowym w Tarnówce Wiesiołowskiej. Zastępy PSP i OSP zabezpieczyły teren prowadzonych działań. Udzieliły kwalifikowanej pierwszej pomocy kierującemu samochodem osobowym, a następnie przekazały go zespołowi ratownictwa medycznego. W akcji trwającej godzinę brało udział 21 strażaków.
Kolejnych zmian nadszedł czas
Po zmianie nazwy nadszedł w Akademii Pożarniczej czas kolejnych zmian. 1 października 2023 r. został uruchomiony nowy kierunek studiów - ratownictwo medyczne. Jak wyglądały przygotowania do utworzenia tego kierunku, kto może zostać studentem, jak przebiegają same studia oraz co nas czeka po ich ukończeniu, opowie dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności mł. bryg. mgr inż. Adrian Bralewski.
Kolekcjoner historii
Mł. asp. Grzegorz Stój działa w pożarnictwie już od 10 lat. Zaczynał jako ochotnik w OSP Wesoła. Przygodę z zawodowym ratownictwem rozpoczął w lotniskowej straży pożarnej lotniska Chopina. Od 5 lat służy w szeregach KM PSP m.st. Warszawy. Od 2010 r. para się nietypowym dla zawodowego strażaka zajęciem, a mianowicie rekonstrukcją historyczną.
Humanista w ciele inżyniera
Nie wiązał swoich planów ze strażą. Jako dziecko marzył, by zostać kowbojem, czarodziejem i karateką. Życie zweryfikowało jego plany i dzisiaj może pochwalić się bogatym pożarniczym dorobkiem zawodowym. Człowiek orkiestra - strażak, wykładowca, autor artykułów. O pisaniu i nie tylko opowie bryg. mgr inż. Szymon Kokot.