Aktualności
znaleziono wiadomości: 73
Nie bagatelizuj! Badaj!
Rak pęcherza moczowego jest notorycznie bagatelizowany przez pacjentów i lekarzy, a niesłusznie, bo okazuje się tak samo niebezpieczny, jak inne nowotwory. O tej podstępnej chorobie, profilaktyce i kampanii „Krwiomocz? Działaj!” rozmawiamy z prezesem Fundacji Wygrajmy Zdrowie Szymonem Chrostowskim oraz ambasadorem kampanii Zbigniewem Urbańskim.
Jesteśmy częścią środowiska
Dbanie o środowisko, bezpieczeństwo człowieka i jego otoczenia. A w środku tego wszystkiego strażak. O ratownictwie ekologicznym rozmawiamy ze st. bryg. dr. hab. inż. Zdzisławem Salamonowiczem, profesorem uczelni w Akademii Pożarniczej w Warszawie.
Kadencja transparentności
W styczniu tego roku stanowisko komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej objął nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski. Ma już za sobą pierwsze miesiące pracy i pierwsze wyzwania. Rozmawiamy o pomocnych doświadczeniach, o tym, z jakimi sprawami przyszło mu się zmierzyć i co w najbliższym czasie czeka straż pożarną w Polsce.
Pozytywny ładunek elektromobilny
Temat elektromobilności jest w Polsce coraz częściej podejmowany i coraz szerzej omawiany, kroczy tuż za zmianami w Europie i na świecie. Liczba jeżdżących po drogach aut elektrycznych wzrasta, ale na znaczące świadectwo rozwoju tego sektora trzeba jeszcze poczekać. Niemniej jednak zmiany nadchodzą i w Polsce. O elektromobilności, szansach na przyszłość i współpracy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z Polskim
Strażacka stacja
Wydaje się, że stoi pośród niczego, a jednak jest środkiem wszystkiego. Ponadstuletnia stacja kolejowa to nie lada gratka dla osoby, która kocha historię i pasjonuje się koleją. Na szczęście stacja Nojewo właśnie na takiego człowieka trafiła.
Provincia Nostra
Francuska Prowansja to jeden z najpiękniejszych regionów tej części Europy, zachwyca Alpami, Lazurowym Wybrzeżem, śródziemnomorskim klimatem i długą historią. Rzymianie mówili na nią Nasza Prowincja (łac. Provincia Nostra). To bardzo znane miejsce, zwłaszcza dzięki charakterystycznej mieszance ziół i artystom, którzy przemycali jego uroki w swoich dziełach (np. Paul Cézanne). Prowansja i jej miasto Aix z pewnością zrobiły
Pożarniczy zawrót głowy
Wreszcie, po 4 latach spowodowanej pandemią przerwy, strażacy i wszyscy zainteresowani techniką pożarniczą doczekali się powrotu jednego z najważniejszych dla nich wydarzeń - Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych Kielce IFRE-EXPO. Trzeba przyznać - był to powrót z impetem.
Słowo wstępne 07/2023
Czerwiec kojarzy nam się głównie z latem i zbliżającymi się wakacjami. Niektórym z Państwa będzie kojarzył się także z pożarnictwem i strażakami - niewątpliwie pomogły w tym targi w Kielcach. IV Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO odbyły się w dniach 15-17 czerwca - to już jakiś czas temu, a jednak ich wspomnienie wciąż jest żywe, jakby były wczoraj.
Władcy czasu
Średniowieczne miasta, nie tylko w Polsce, miały swoich trębaczy. Początki ich profesji to obowiązki stróża nocnego, który miał za zadanie ogłaszać nastanie świtu i wieczoru. Trębacz pełnił także funkcję wartownika, bo gdy nieprzyjaciel nadciągał pod miasto, to na nim ciążyła odpowiedzialność, by mieszkańców zaalarmować. Najsłynniejszym miastem, w którym najdłużej trwa tradycja hejnałów, jest oczywiście Kraków.
To wyjątkowe święto
Zawód strażaka jest szczególny - to marzenie wielu dzieci, cel na przyszłość, a wykonujący go służą za wzór. Ciężar odpowiedzialności bycia dla młodych pokoleń autorytetem jest ogromny i mógłby przygniatać. Ale doświadczone ramiona strażaków nigdy nie zawodzą. 4 maja to ich dzień - wtedy dowiadują się, że warto robić to, co robią, bo dziękują im tłumy i najważniejsi przedstawiciele państwa.