Aktualności
znaleziono wiadomości: 5
Lekcja z Seulu
Panikę kojarzymy zwykle z sytuacją krytyczną, stwarzającą bezpośrednie zagrożenia dla życia, wymagającą natychmiastowej ucieczki, której często towarzyszą nieznane, a czasem również dynamicznie zmieniające się warunki otoczenia. Niestety pod wpływem paniki człowiek podejmuje działania nieracjonalne, często stanowiące większe zagrożenia aniżeli to, co ją wywołało. Tak się stało podczas obchodów Halloween w 2022 r. w
Stopnie alarmowe - bądź czujny
Stopnie alarmowe i stopnie alarmowe CRP (dla zagrożeń w cyberprzestrzeni) weszły na stałe do zestawu narzędzi, którymi dysponują organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym za zarządzanie kryzysowe. Wykorzystywane są podczas szeroko pojętych działań o charakterze antyterrorystycznym.
Bezpiecznie w Arkadach
Prezydent USA Joe Biden przybył do Polski z wizytą tuż przed rocznicą ataku Rosji na Ukrainę - w tym kontekście jego obecność miała szczególne znaczenie. Nic dziwnego zatem, że na przemówienie polityka ściągnęły tłumy. W jaki sposób zapewniono bezpieczeństwo zgromadzonym? Jak wyglądała organizacja i warunki ewakuacji, nad którymi czuwała Państwowa Straż Pożarna?
Stopnie alarmowe
Stopnie alarmowe zaprojektowano pierwotnie na potrzeby ochrony obiektów NATO. Z czasem weszły do rozwiązań krajowych, jako odpowiedź na zagrożenie atakiem terrorystycznym, sabotażowym lub cyberatakiem.
Ochrona infrastruktury krytycznej
Infrastruktura krytyczna to pojęcie odnoszące się do grupy obiektów, urządzeń, instalacji oraz usług wymagających szczególnej ochrony - z uwagi na realizowane funkcje oraz wzajemne zależności. Ochrona ta z zasady opiera się na doświadczeniach, fachowej wiedzy oraz wymaganiach poszczególnych sektorów. Ochrona infrastruktury krytycznej w Polsce, zdefiniowana stosunkowo niedawno, w nowym podejściu zakłada podejście procesowe -