• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo

Zrozumieć oczywistości

1 Września 2015

Co godzinę osiem osób umiera z powodu pożaru. Kilkanaście odnosi obrażenia. Kolejne przypadki dotyczą zatruć - także śmiertelnych - tlenkiem węgla. Ponad 80 proc. tych tragedii dzieje się w miejscach pozornie najbezpieczniejszych - w domach. I jest to wiedza tak oczywista, że powoli przestaje robić na nas wrażenie. Niektórzy jednak zapominają, że prócz oswajania się z tymi liczbami, można po prostu zgasić ryzyko.

Dziś zapraszam do odwiedzenia strony www.zgasryzyko.pl poświęconej dziesięcioletniemu programowi, ukierunkowanemu na ograniczenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla w Polsce.

Jakie są cele programu, priorytety i założenia, możemy się dowiedzieć, zaglądając do zakładki O programie. Znajdziemy w niej również informacje o diagnozie bezpieczeństwa pożarowego i prognozach na przyszłość.

W kolejnych przedstawione są definicje pożaru (zobrazowane także grafiką tzw. trójkąta spalania) oraz tlenku węgla. Ciekawym zabiegiem jest odesłanie osób zainteresowanych problemem do czytelni CNBOP-PIB, gdzie mogą zapoznać się ze specjalistycznymi materiałami na przykład na temat: społeczno-ekonomicznych kosztów pożaru, zachowaniem ludzi jako jednego z czynników determinujących przebieg procesu ewakuacji, zadań ratownika przy zatruciu tlenkiem węgla, wpływu wybranych czynników na ryzyko zatruć produktami spalania urządzeń gazowych, czy zgonów i hospitalizacji z powodu zatrucia tlenkiem węgla w Polsce. To bardzo dobre rozwiązanie. Czytelnicy stron internetowych często jedynie skanują treść i z pewnością zgasryzyko.pl straciłby na atrakcyjności, gdyby wszystkie te informacje były jego integralną częścią. A jednocześnie osoby zainteresowane nie są pozostawione same sobie i dostają wskazówkę, jak dotrzeć do rzetelnego źródła wiedzy.

W zakładkach Czujki dymu oraz Gaśnice znajduje się wiele praktycznych rad dotyczących wyboru i stosowania tych dwóch podstawowych sprzętów, mogących uratować ludzkie życie.

Pewnym minusem jest to, że wejście do górnego menu sprawia, że czytelnik traci z oczu główne odesłania ze strony głównej, a tam, prócz statystyk, linków i multimediów, znajdują się ciekawe materiały dla dzieci, nauczycieli, informacje o najciekawszych inicjatywach z zakresu bezpieczeństwa i linki do ciekawych stron.

Zachęcam do poznania wszystkich zakamarków portalu www.zgasryzyko.pl.

eM.

Data publikacji: sierpień 2015

do góry