• Tłumacz języka migowego
Różności

Z pożarniczą pasją

10 Marca 2015

W latach 60. ubiegłego wieku członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Kotuniu (wschodnie Mazowsze) zaczęli zbierać materiały, które miały udokumentować historię powstania i działalności jednostki. Walne Zebranie OSP w Kotuniu powierzyło wówczas jej dowódcy – Zbigniewowi Todorskiemu funkcję kronikarza OSP. W jego ręce trafiały materiały o wartości historycznej i muzealnej. Zaangażował się także w ich pozyskiwanie – przeprowadzał wywiady z weteranami straży, zbierał zdjęcia, pamiątki. I tak zostało do dziś.

To był właśnie początek Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, które oficjalnie powstało w 1982 r. W kolejnych latach wiele osób intensywnie pracowało nad jego rozwojem i podniesieniem jego rangi w szeregu placówek historycznych i kulturalnych. O tym, jak wiele wysiłku, pasji i zaangażowania potrzeba było, żeby to osiągnąć, dowiemy się z książki „30 lat Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu. Sala wystawowa w latach 1983-2013” autorstwa Zbigniewa Todorskiego.

Skromny początkowo zbiór eksponatów z każdym rokiem stawał się coraz bardziej okazały. Dzisiaj w muzeum możemy podziwiać ponad 1100 muzealiów własnych i sześć depozytów. Zbiory prezentowane są w formie czterech stałych wystaw: Rozwój techniki pożarniczej od poł. XIX do końca XX wieku, Podręczny sprzęt gaśniczy, Zabytkowe pojazdy pożarnicze i Kultura polskiego pożarnictwa. W publikacji obejrzymy zdjęcia przestawiające wybrane eksponaty, np. sikawkę ręczną z 1891 r. wyprodukowaną we Lwowie, beczkowóz konny o pojemności 300 l z pierwszej połowy XX wieku, wóz strażacki rekwizytowy z pierwszej połowy XX wieku czy pożarniczego Bedforda GM-8. A żeby zobaczyć te cuda na własne oczy i zarazić się pożarniczą pasją, z pewnością warto wybrać się do Kotunia.

ep

Zbigniew Todorski, 30 lat Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu. Sala wystawowa w latach 1983-2013, Muzeum Regionalne w Siedlcach, Kotuń 2014.

do góry