Wsparcie nadlatuje
26 Stycznia 2023Pożary trawiące cenne dziedzictwo przyrodnicze, zagrażające siedzibom ludzkim. Płomienie połykające całe połacie lasów, pozostawiające po sobie czarne zgliszcza. To zły sen biologów, ekologów, strażaków i wszystkich tych, którzy wiedzą, jak ważna jest natura, również dla funkcjonowania ludzi. Niestety czasem koszmar staje się rzeczywistością i mamy do czynienia z takimi klęskami żywiołowymi, jak choćby ta w Biebrzańskim Parku Narodowym w 2020 r. Wtedy okazało się, że nieocenioną pomocą podczas tego rodzaju pożarów są zrzuty wody dokonywane ze śmigłowców. Strażacy współpracowali z Policją i rozwiązanie to zdało egzamin. Taka mieszana drużyna sprawdziła się również podczas akcji ratowniczo-gaśniczych za granicą w Turcji (2021) czy Czechach (2022).
Skuteczność gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych za pomocą zrzutów wody z góry dostrzegł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucja ta zdecydowała się przekazać 350 mln zł na realizację projektu „Pomagamy i chronimy - Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności” realizowanego w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Część 1: Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”. Dzięki temu Policja i Państwowa Straż Pożarna zyskają dwa śmigłowce wraz z wyposażeniem, które będą wykorzystywane podczas akcji gaśniczych pożarów wielkopowierzchniowych, m.in. w parkach narodowych, a także do ograniczania skutków zagrożeń powodziowych. Inne planowane zastosowania sprzętu to działania rozpoznawczo-patrolowe, ewakuacyjne, humanitarne (np. dostarczanie wody pitnej, jedzenia czy paszy dla zwierząt), a także eliminowanie zatorów lodowych.
9 grudnia 2022 r. prezes zarządu NFOŚIGW dr Przemysław Ligenza, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak i komendant główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk podpisali umowę dotyczącą opisanego projektu.
Nie był to koniec pomocy dla PSP ze strony NFOŚiGW. Tym razem kwotę w wysokości 51,7 mln zł przekazano na rzecz Komendy Głównej oraz 16 komend wojewódzkich. Część środków pochodziła z budżetu państwa. 29 grudnia formalności dopełnili wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, wiceprezes NFOŚiGW Sławomir Mazurek oraz komendant wojewódzki PSP w Lublinie nadbryg. Grzegorz Alinowski, który został wskazany przez komendanta głównego do realizacji projektu. Środki zostaną przeznaczone na sprzęt niezbędny do przeprowadzania akcji ratowniczych w sytuacji katastrof lub awarii, m.in. cztery autobusy do przewozu osób, namioty, kontenery kwatermistrzowskie, sanitarne i paliwowe, zestawy do gaszenia lasów dla specjalistycznych grup ratownictwa wysokościowego współpracujących ze śmigłowcem.
To kolejna tura wsparcia finansowego, które PSP i OSP otrzymały ze strony NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w ostatnich latach.
Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.