Wiedza o zdarzeniach krytycznych: Know-how w pracy strażaków z krajów wschodzących
16 Listopada 2022Know-how to sposób uczenia się, budowania wiedzy, rozwiązywania problemów oraz wytyczania własnej ścieżki zawodowej. Inaczej mówiąc, jest to praktyczne zastosowanie tego wszystkiego, co odbieramy za pomocą zmysłów w trakcie funkcjonowania w pracy (w tym konkretnym przypadku pracy strażaka).
Badanie, które opisano w artykule, pokazuje, że praca strażaka charakteryzuje się intensywnym wykorzystaniem zmysłów słuchu, czucia, węchu oraz wzroku i powiązywaniem ich z artefaktami, takimi jak m.in. dźwięk syreny alarmowej, dźwięk dzwonka telefonu osoby poszkodowanej, mundur (umundurowanie bojowe), instrumenty niezbędne do wykonywania zadań służbowych w sposób profesjonalny.
Know-how w zawodzie strażaka opiera się przede wszystkim na widocznych i niewidocznych artefaktach, na podstawie których podejmuje on decyzje, ocenia sytuację oraz emocje występujące przed, po i w trakcie krytycznych momentów zdarzenia (związanych z poczuciem bezradności, braku kontroli, szokiem). Popełniane przez strażaków błędy, ich niepowodzenia także stają się swoistymi artefaktami na drodze do profesjonalizmu - odpowiedniego wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.
Badanie wskazuje również na potrzebę opracowania szkoleń dla strażaków w podejściu indywidualnym, opierając się na doświadczeniach badanych ratowników w konkretnym regionie świata.
Knowledge in critical events: Know-how at work of emerging country firefighters, Rodeane Militz, Shalimar Gallon, Patricia Kinast De Camillis, Betina Magalhhaes Bitencourt, Jandir Pauli, International Journal of Disaster Risk Reduction 2022, 81