U Pierwszej Damy
29 Marca 2018Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda gościła w Pałacu Prezydenckim 230 funkcjonariuszek ze 115 jednostek z całego kraju, w tym przedstawicielki Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych.
– Kobiety do stereotypowo męskich zawodów wnoszą profesjonalizm, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, gotowość do poświęceń, cierpliwość, dokładność, a także typową kobiecą empatię wobec drugiego człowieka, co jest nie bez znaczenia – podkreśliła małżonka prezydenta, zwracając się do pań.
Sześć z nich uczestniczyło w panelu dyskusyjnym, podczas którego rozmawiały m.in. o motywacjach w wyborze zawodu, rozwoju zawodowym, współpracy z mężczyznami, radzeniu sobie ze stresem i strachem związanym z charakterem pracy. O służbie w PSP opowiedziała mł. bryg. Izabela Wojciechowska z Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie.
Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że sprawy bezpieczeństwa tradycyjnie powierzano mężczyznom. A przecież nigdy nie brakowało i nie brakuje kobiet, które dawały świadectwo wielkiego bohaterstwa w chwilach najwyższej próby, w czasie wojen, w czasie katastrof czy kataklizmów. Przypomniała, że tradycja obecności kobiet w służbach w naszym kraju jest dość długa, bo prawie stuletnia. Pierwszą, która oficjalnie przyjęła kobiety do swoich szeregów, była służba więzienna. Małżonka prezydenta przytoczyła statystyki, według których sukcesywnie rośnie liczba kobiet w służbach mundurowych. – Cieszy to, że kobiety zaczęły zajmować kluczowe stanowiska w służbach. Na pewno przełomowym momentem była pierwsza w Policji nominacja generalska – mówiła.
Życzenia kobietom służącym w formacjach mundurowych złożył także prezydent Andrzej Duda. – Sumienność i odwaga, z jaką wykonują panie powierzone sobie zadania, zasługują na najwyższe uznanie. Dziękując za ofiarność i zaangażowanie, jakie wkładają panie w swoją służbę, życzę sukcesów i satysfakcji w życiu zawodowym oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym – mówił prezydent w specjalnie przygotowanym na tę okazję nagraniu. Na zakończenie spotkania prezydent pojawił się osobiście w Sali Kolumnowej, by jeszcze raz życzyć paniom wszystkiego najlepszego.
Na telebimie pojawiły się także wspólne życzenia Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych i administracji, dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, komendanta głównego Policji, a także komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Leszka Suskiego, który podkreślił, że służba z kobietami to powód do dumy.
Goście mieli możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie Dnia Kobiet w Pałacu Prezydenckim Orkiestra Reprezentacyjna Policji zagrała popularne melodie, a wydarzenie uświetnił występ zespołu AudioFeels.
Procentowo najwięcej kobiet pełni służbę w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym – ok. 30 proc, w Straży Granicznej – ok. 25 proc. Ilościowo najwięcej kobiet mamy w ochotniczych strażach pożarnych. Wśród 700 tys. strażaków ochotników aż 60 tys. to druhny, które jeżdżą do pożarów, ale także kierują już akcjami ratowniczymi. W Służbie Więziennej pracuje kilka tysięcy kobiet, co stanowi ok. 18 proc. wszystkich funkcjonariuszy. Bardzo dużo kobiet służy w Policji – około 15,5 tys. W Państwowej Straży Pożarnej pracuje około 1200 kobiet, ale to niespełna 4 proc. wszystkich funkcjonariuszy. Niewiele kobiet pracuje w Służbie Ochrony Państwa – stanowią zaledwie 9 proc. pracowników. Jest to też najmniejsza formacja mundurowa. Kobiety mają także swój udział w wojsku, w Siłach Zbrojnych. Jest ich tam ok. 6 tys.
red.
fot. Anna Łańduch
Grzegorz Jakubowski/KPRP
marzec 2018