Trzy dekady po apokalipsie
17 Października 202222 września w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyła się ogólnopolska konferencja „30 lat doświadczeń po pożarze w Kuźni Raciborskiej. Wczoraj, dziś, jutro”. Jej celem było upamiętnienie największego pożaru w Polsce oraz Europie Środkowej po II wojnie światowej, pokazanie odbudowanego lasu i zmian, jakie zaszły od tamtej katastrofy w ochronie przeciwpożarowej.
Konferencja skoncentrowała się na ukazaniu przebiegu wydarzeń z 1992 r. Ogień strawił wówczas 9062 ha lasu i zabrał życie dwóch strażaków. Uczestnicy omówili również wyzwania, jakie stanęły przed Państwową Strażą Pożarną oraz Lasami Państwowymi, w aspekcie zagrożeń i profilaktyki pożarów.
W trakcie wydarzenia wyświetlono trzy filmy dokumentalne: „Piekło na ziemi” - przygotowany z inspiracji KP PSP w Raciborzu, a zrealizowany na zlecenie SA PSP w Krakowie, „Wspomnienia z tamtych wydarzeń” - autorstwa ITVM Mysłowice oraz „Jak Feniks z popiołu” - poświęcony odbudowie lasu wokół Kuźni Raciborskiej, przygotowany przez Lasy Państwowe. Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać ośmiu referatów tematycznych, przybliżających kwestie rozwoju system ochrony przeciwpożarowej lasów, także w aspekcie wykorzystania nowoczesnych technologii, sprzętu czy łączności radiowej. Szczególnie warte uwagi było wystąpienie zastępcy dowódcy JRG w Raciborzu z 1992 r. asp. sztab w st. sp. Stefana Kaptura, który wrócił we wspomnieniach do początku akcji gaśniczej.
Konferencja została zorganizowana przez Biuro Ochrony Ludności Komendy Głównej PSP, Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie, Komendę Wojewódzką PSP w Katowicach, Komendę Wojewódzką PSP w Opolu, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Komendę Powiatową PSP w Raciborzu oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach.
Wydarzenie objął patronatem honorowym komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, patronatem medialnym „Przegląd Pożarniczy”, TVP 3 Katowice, „Dziennik Zachodni”, dziennik „Nasze Miasto”, Polskie Radio Katowice oraz telewizja ITVM.
dr Paweł Karol Gąsiorczyk jest naczelnikiem Wydziału Dokumentacji Zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach