• Tłumacz języka migowego
Różności

Targi SAWO

25 Maja 2018

Poznańskie Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO już za nami. W tym roku były największe z dotychczasowych. Zaprezentowało się 250 wystawców, którzy przedstawili 88 nowości.

Wśród wystawców była także Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Przygotowała dla zwiedzających kilka atrakcji. Na stoisku zewnętrznym zaprezentowała najnowocześniejszy sprzęt ratowniczy, w tym najnowszej generacji samochód dowodzenia i łączności, umożliwiający utworzenie w pełni funkcjonalnego sztabu akcji w każdym miejscu w Polsce.

Na wspólnym stoisku KW PSP w Poznaniu, Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej - PIB w Józefowie oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Wielkopolska można było uzyskać fachowe porady dotyczące różnych zagadnień ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Dużą uwagę zwiedzających przykuły symulatory zagrożeń pożarowych w budynku jednorodzinnym i budynku użyteczności publicznej. Ten ostatni, notabene nowość to makieta trzypiętrowego budynku wykonana w skali 1:24, pozwalająca na demonstrowanie zagrożeń pożarowych i ekologicznych w przestrzeni publicznej (w szkole, biurze, galerii handlowej, itp.).

Pierwszego dnia targów zaprezentowano także nowe przedsięwzięcie strażaków, fundacji Enea i Stowarzyszenia My50+. To akcja edukacyjna skierowana jest do rodzin wielopokoleniowych. Jej celem jest wsparcie ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwach domowych. Podczas prezentacji akcji wielkopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Andrzej Bartkowiak wyjaśnił: – To jest nasz wspólny głos w sprawie bezpieczeństwa. Projekt jest wyrazem naszej troski i wspólnych działań tych instytucji i organizacji społecznych, które znają potrzeby seniorów i dostrzegają ich potencjał i zaangażowanie. Najważniejsza dla nas jest edukacja i profilaktyka pożarowa, która ma na celu wzrost świadomości o skutkach zagrożeń, kształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności reagowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.

Drugiego dnia targów odbyło się seminarium ratownicze na temat zagrożeń chemicznych, ekologicznych, biologicznych i radiacyjnych (CBRNe). Zakończył je pokaz ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Jego główną atrakcją było zaprezentowanie możliwości ciężkiego robota dedykowanego do działań przy zagrożeniach CBRNe. To jeden z trzech urządzeń, które od niedawna trafiły do jednostek ratowniczo-gaśniczych. Więcej o robotach IBIS w jednym z kolejnych wydań PP.

fot. Anna Łańduch

maj 2018

do góry