Strategie chłodzenia organizmu strażaków: jak niwelować fizjologiczne, fizyczne i wzrokowo-ruchowe skutki pracy w upalnych warunkach
20 Maja 2022Autorzy tekstu w swojej pracy opisali i przeanalizowali przeprowadzony w grupie australijskich strażaków eksperyment dotyczący wpływu na organizm prowadzenia działań operacyjnych w warunkach wysokiej temperatury. W badaniu wzięło udział czternastu strażaków (11 mężczyzn i trzy kobiety) w wieku średnio 42,6 lat, o wadze średnio 84,1 kg i wzroście średnio 176 cm. Wszyscy funkcjonariusze pełnili służbę w pełnym wymiarze czasu pracy, a ich staż wynosił średnio 14,8 lat.
Strażacy mieli do wykonania czynności fizyczne w temperaturze 32°C. Zadania były realizowane w odzieży specjalnej, aby zachować warunki jak najbardziej zbliżone do realnych. Poszczególne czynności wykonywano w odstępach co najmniej 48-godzinnych. Po zakończeniu zadania strażacy rozpoczynali proces regeneracji za pomocą różnych metod: spożycia wody o temperaturze otoczenia, wody schłodzonej lub wody z kruszonym lodem, zanurzenia przedramion w wodzie o temperaturze otoczenia, zanurzenia przedramion w wodzie schłodzonej, użycia ręcznika mokrego oraz schłodzonego, chłodzenia w nawiewie wentylatora (powietrze suche i mgła wodna).
Podczas wymienionych zabiegów chłodzących badano reakcje termiczne organizmu, reakcje sercowo-naczyniowe, wzrokowo-ruchowe i zdolności percepcyjne. Okazuje się, że niektóre z podjętych działań regenerują organizm lepiej niż inne. Badania, o których mowa w artykule, stanowią solidną bazę do dalszych rozważań na temat skutecznej regeneracji strażaków i odtworzenia gotowości fizycznej oraz mentalnej do prowadzenia dalszych działań ratowniczych.
Cooling strategies for firefighters: Effects on physiological, physical, and visuo-motor outcomes following fire-fighting tasks in the heat, Hugh Fullagar, Sean R. Notley, Job Fransen, Andrew Richardson, Anthony Standyk, Donna Lu, Georgia Brown, Rob Duffield, Journal of Thermal Biology 2022, 106