#Solidarni z Ukrainą
15 Marca 2022Wczesnym rankiem 24 lutego 2022 r. rozpoczęła się inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Polsko-ukraińskimi przejściami granicznymi przechodzą dziesiątki tysięcy ludzi dziennie. Część zostaje w Polsce, część po odpoczynku i nabraniu sił rusza w dalszą drogę. Polacy okazali się przyjaciółmi, na których można liczyć w najtrudniejszej chwili. Organizowane są zbiórki potrzebnych rzeczy, zbiórki pieniędzy oraz transport, wielu udostępnia potrzebującym swoje mieszkania.
Strażacy również stanęli na wysokości zadania. Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla ukraińskich strażaków. Podejmując działania ratownicze na obszarze objętym konfliktem zbrojnym, potrzebowali sprzętu i ubrań specjalnych, m.in. kamer termowizyjnych, agregatów prądotwórczych i pompowych z kompletami węży, węży pożarniczych, prądownic i motopomp, toreb medycznych. „Oddają życie każdego dnia i w każdej godzinie, niekoniecznie w walce z żywiołem, ale w walce z agresorem. Poprosili nas o wsparcie. Nie możemy stanąć obok, musimy im pomóc” - powiedział komendant główny w apelu do strażaków PSP i OSP. Zbiórka sprzętu trwała do 28 lutego.
Strażacy za pomocą środków transportu PSP przewozili obywateli Ukrainy z przejść granicznych do punktów recepcyjnych. Wspomagali także ich tworzenie. Działania wspierające trwały na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Zaangażowała się w nie również Szkoła Główna Służby Pożarniczej - podchorążowie pomagali w województwie podkarpackim m.in. przy przygotowaniu miejsc noclegowych, wpierali zbiórkę sprzętu strażackiego. Szkoła zorganizowała także zbiórkę darów dla ukraińskiego partnera - Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia.
Na terenach objętych walkami, m.in. w obwodzie kijowskim, ukraińska straż pożarna gasi pożary, ratuje ludzi spod gruzowisk, opatruje i ewakuuje potrzebujących. Wszelka pomoc płynąca z innych stron świata od jednostek straży pożarnych, które chcą zaoferować sprzęt pożarniczy, będzie koordynowana przez Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa Komendy Głównej PSP.
Polscy strażacy mają już doświadczenie w organizacji zbiórki sprzętu i wypracowane kanały przerzutowe, dlatego takie rozwiązanie zaproponował nadbryg. Andrzej Bartkowiak w rozmowie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim, sekretarzem stanu w MSWiA Maciejem Wąsikiem oraz szefem Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gen. bryg. Siergiejem Krukiem. Informację tę komendant główny PSP podał 2 marca, podczas konferencji prasowej w JRG 3 KM PSP w Rzeszowie, w której udział brali także zastępca komendanta głównego nadbryg. Krzysztof Hejduk oraz podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.
Jak zauważył komendant główny, efekty pierwszej zbiórki przerosły jego oczekiwania. Do ukraińskich strażaków trafi przeszło 1600 palet sprzętu i ponad 100 samochodów strażackich. „To pokazuje skalę wielkiego serca, jakie strażacy z całej Polski wysyłają na Ukrainę, tego braterstwa i solidarności, a słowo solidarność jest nam bardzo przecież bliskie”.
Na konferencji zabrzmiały także słowa podziękowania: „Jestem bardzo zbudowany i wzruszony tym, jak zareagowali strażacy w Polsce na naszą akcję. Dziękuję im z całego serca, pokazaliśmy, że nie tylko jesteśmy elitą ratowniczą na świecie, ale też jesteśmy wybitni, jeśli chodzi o pomoc drugiemu człowiekowi i naszym braciom strażakom na Ukrainie”.
Skalę pomocy, a jednocześnie potrzeb, widać przede wszystkim w pobliżu przejść granicznych. 4 marca prezydent RP Andrzej Duda wizytował punkt recepcyjny w Korczowej i wyraził uznanie dla strażaków PSP i OSP.
W mediach społecznościowych aż wrze od ofert pomocy w transporcie osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Widząc to i rosnące potrzeby, Komenda Główna PSP wystosowała apel do firm transportowych i przewoźników o zaangażowanie się w pomoc w transporcie uchodźców.
Więcej szczegółów na temat procedury zaangażowania firm transportowych i przewoźników do wsparcia w transporcie uchodźców z Ukrainy oraz i lista kontaktów na stronie internetowej https://strazpozarna.ink/Pomoc_transport
Kontakt dla zagranicznych straży pożarnych chcących wspomóc zbiórkę sprzętu pożarniczego: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.
Infolinia: +48 47 722-30-01, +48 885-040-015 (8:00-20:00, UTC+1)
Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.