Aktualne wydanie, Słowo wstępne Joanna Matusiak

Słowo wstępne 4/2025

15 Kwietnia 2025

Szanowne Czytelniczki i Szanowni Czytelnicy!

Uratowanie życia i zdrowia to najcenniejszy dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Wiedzą o tym najlepiej strażacy, którzy niemal codziennie niosą pomoc każdemu potrzebującemu. Jednak dzieje się tak nie tylko podczas pełnienia służby. Opowiada o tym historia funkcjonariusza Komendy Powiatowej PSP w Grójcu, który zgłosił się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Opisuje całą drogę od zgłoszenia do momentu podarowania komuś szansy na życie. Pisze o wyjątkowym doświadczeniu, motywacji oraz dumie z bycia członkiem społeczności ludzi gotowych ratować tę najcenniejszą wartość, jaką jest ludzkie życie.

W kwietniowym numerze „Przeglądu Pożarniczego” zagłębiamy się mocno w historię – tę bardzo odległą i nieco nam bliższą. 2025 r. jest dla Polaków szczególny, ponieważ obchodzimy okrągłą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i powstania Królestwa Polskiego. To niezwykle istotny moment w historii naszego kraju, który wiąże się z początkami polskiej państwowości. O naszej zamierzchłej przeszłości mówią kuratorzy Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz wystawy czasowej pt. „1025. Narodziny Królestwa”. O tradycji i poświęceniu –  od historii do współczesności – przeczytacie natomiast Państwo w artykule dotyczącym 150-lecia zawodowej straży pożarnej w Białymstoku.  

A kwiecień w naszej historii to miesiąc, który wiąże się z pamięcią o zbrodni katyńskiej z 1940 r. oraz zamordowanych blisko 22 tys. polskich obywatelach, wśród których znaleźli się m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci oraz przedwojenni strażacy. Oprócz historii mordu na polskich obywatelach autor artykułu przybliża nam kilkanaście sylwetek pomordowanych polskich pożarników, których udało się zidentyfikować dzięki dostępnym archiwom niektórych instytucji oraz zbiorom rodzinnym.     

O czasach zupełnie współczesnych i niespokojnych traktuje tekst o I Międzynarodowej Konferencji Kierujących Działaniami Ratowniczymi w czasie wojny i pokoju, zorganizowanej w Kluczborku. Według uczestników to była bardzo ważna platforma do wymiany cennych doświadczeń i wiedzy, szczególnie w kontekście funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej podczas obecnych działań wojennych w Ukrainie.

Warto zapoznać się też z artykułem dotyczącym ustawy o ochronie sygnalistów oraz obowiązujących nowych przepisów. Powstaje wiele pytań z nią związanych. Tekst wyjaśnia podstawowe pojęcia oraz tłumaczy na czym polega istota ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa. Oprócz tego ciąg dalszy artykułu mówiącego o koncepcji stanowiska do regeneracji strażaków, tym razem w kontekście propozycji modelu przystosowanego do rzeczywistości służby w Państwowej Straży Pożarnej.

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy dużo wiosennego optymizmu i wszelkiej pomyślności!

Joanna Matusiak Joanna Matusiak
do góry