Słowo wstępne 2022/06
15 Czerwca 2022Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!
Wakacje czas zacząć - ale „Przegląd Pożarniczy” nie zwalnia tempa! Niestraszne nam wizje leżakowania pod palmami, relaksowania się do znudzenia i kąpieli słonecznych. Załoga PP włożyła największy wysiłek w prace nad numerem czerwcowym, aby naszym czytelnikom zapewnić ciekawą i merytoryczną zarazem lekturę, godną uwzględnienia przy pakowaniu walizek i zabrania z sobą do ciepłych krajów, albo na pieszą wycieczkę po górach - gdzie tylko chcecie!
Tematem numeru, gorącym jak letnie słońce albo rozżarzone węgle pod rusztem grillowym, są zmiany - zarówno te od niedawna już panujące, jak i te nadchodzące. Dotyczą one zasad organizacji działań ratowniczych i udziału w nich strażaków PSP i OSP. CBRNE to akronim utworzony od obszarów ratownictwa: chemicznego, biologicznego, radiologicznego i nuklearnego oraz zjawiska wybuchu (ang. high yield explosives), a dokładniej mówiąc - materiałów wybuchowych o wysokiej wydajności. W grudniu 2021 r. miała miejsce ostatnia aktualizacja „Zasad organizacji ratownictwa specjalistycznego w KSRG”, wprowadzająca porządek w zakresie operacyjnym, szkoleniowym i sprzętowym dla działań specjalistycznych. O nowych „Zasadach” napisał w PP Rafał Jankowski, doradca komendanta głównego PSP ds. CBRNE i zagrożeń terrorystycznych. A to dopiero początek, bo na łamach PP pojawią się kolejne artykuły dotyczące tej tematyki. W kolejnym odcinku zagości ratownictwo chemiczno-ekologiczne w KSRG. Można już odliczać czas, bo zwolenników i entuzjastów tematu jest na pewno wielu.
Do działań ratowniczych wracamy także za sprawą artykułu Marcelego Sobola, ale w nieco innym ujęciu - z perspektywy druhów i ustawy o OSP. Świadczenia dla druhów zrobiły medialną furorę, ale nie zapominajmy, że strażak ochotnik musi być do akcji stosownie przygotowany. Bo jak podkreślił autor, nie wystarczy chcieć pomóc, aby móc pomóc, potrzebne są jeszcze umiejętności i sprawność, poparte szkoleniami i doświadczeniem. Zatem „Bracia w dymie” to z pewnością druga obowiązkowa pozycja do przeczytania.
To nie koniec zasad. Zespół autorów: Adrian Barasiński, Michał Langner, Szymon Ptak i Mateusz Urbańczyk wzięli pod lupę fotowoltaikę i przeanalizowali zagrożenia, jakie stwarza i na co strażacy powinni zwracać szczególną uwagę. Czym jest prąd elektryczny, jakie są przyczyny powstania łuku elektrycznego, czy dotknięcie przewodzących elementów instalacji fotowoltaicznej pod napięciem zawsze spowoduje porażenie, jak się skutecznie chronić przed porażeniem i jakie może nieść ono skutki dla organizmu? Po odpowiedzi sięgnijcie do PP.
Ratownictwo idzie przez PP jak burza (a do burz jeszcze wrócimy), bo gości również w wywiadzie. W dziale „W ogniu pytań” Anna Sobótka rozmawia z dyrektorem Biura Planowania Operacyjnego st. bryg. Jackiem Zalechem. Na agorę trafiają usprawnienia zachodzące w specjalizacjach ratownictwa (m.in. w wysokościowym, wodno-nurkowym, medycznym i chemiczno-ekologicznym), współpraca PSP z różnymi formacjami, np. Policją, dobroczynny wpływ nowinek technologicznych na działanie stanowisk kierowania PSP i wiele innych. Tego wywiadu nie można przeoczyć, jest uzupełnieniem tematu numeru.
A skoro mowa była o burzach… Zeus, Jowisz, Perun to mityczni gromowładni, w których wierzyli ludzie setki lat temu. Burze są piękne, na swój sposób majestatyczne i tajemnicze, a zarazem niebezpieczne. Nic dziwnego, że piorunami ciskali najwyżsi bogowie. Ariadna Koniuch dokładnie opisała to groźne zjawisko. Teraz rozbłyski na niebie nie będą tylko pięknym widokiem i zapowiedzią grozy, ale i zrozumiałym widowiskiem.
W środku jest jeszcze więcej mocnych i wciągających artykułów. Udanej eksploracji!
mgiziewicz@kgpsp.gov.pl
Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.