Słowo wstępne 2022/05
20 Maja 2022Drodzy Czytelnicy!
Maj miesiącem strażaków. Od lat niezmiennie jak Polska długa i szeroka organizujemy uroczystości, pikniki, spotkania z mieszkańcami. Dynamiczny krok podczas defilady, odśpiewanie hymnu państwowego czy orkiestra strażacka poruszą niejedno twarde serce. A trzeba przyznać, że w tym roku mamy szczególne powody do świętowania - po pierwsze wracamy do organizowania imprez po pandemicznej przerwie, a po drugie nasza formacja to już dojrzała trzydziestolatka. Wokół tej właśnie rocznicy koncentrowały się centralne obchody Dnia Strażaka. Było wyjątkowo uroczyście, czemu dajemy wyraz w naszej relacji.
W tym wyjątkowym maju i nasz rozmówca z działu „W ogniu pytań” musiał być nietuzinkowy. Polecamy zatem rozmowę Anny Sobótki z człowiekiem legendą - dr. inż. Sylwestrem Kieliszkiem. Wieloletni szef Katedry Techniki Pożarniczej, wykładowca takich przedmiotów, jak hydromechanika, przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę, sprzęt ratowniczo-gaśniczy, opowiada o szkolnych ciekawostkach, wybrykach studentów i swoim życiu.
4 maja świętuje cała strażacka rodzina, a należy do niej, jak wiemy, nie tylko Państwowa Straż Pożarna. Największą siłą są rzecz jasna ochotnicze straże pożarne, jednak nieodzowny element systemu ratowniczego stanowią wszelkie „zakładówki”, w tym lotniskowe straże pożarne i te chroniące tereny wojskowe. Marta Giziewicz opisuje ich organizację i zadania.
Na bezpieczeństwo obywateli składa się też praca innych służb. Postanowiliśmy więc przybliżyć ich rolę w cyklu artykułów pod nowym działem „Oblicza ratownictwa”. W tym odcinku o Państwowym Ratownictwie Medycznym pisze Łukasz Szewczyk. Temat medyków kontynuują Łukasz Dudziński i Kamil Wójtowicz. Dzielą się swoim doświadczeniem z tworzenia grupy ratownictwa medycznego. Taką możliwość dały zaktualizowane zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG, wprowadzając dwa poziomy gotowości - podstawowy i zaawansowany.
Każdy pożar to dotkliwa strata materialna, o ryzyku utraty zdrowia i życia nie wspominając. Jednak zdarzenie opisane przez Aleksandrę Radlak wydaje się wyjątkowo dotkliwe i dla kieszeni, i dla emocji - tych, którzy czekali na swoje wymarzone modele luksusowych samochodów, w tym Porsche, Audi, Bentleye i Lamborghini. Nie otrzymali ich, bo zostały zniszczone podczas pożaru samochodowca Felicity Ace.
Mądrość życiowa głosi, że w naszym życiu tylko dwóch rzeczy możemy być pewni - śmierci i podatków. Pierwszej tajemnicy nie jesteśmy w stanie rozwikłać, za to tajemnice podatków owszem. Krzysztof Tomczak przybliży tajniki podatku od nieruchomości - jak sam pisze, daniny o zdecydowanie największym znaczeniu ekonomicznym dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej.
Ciekawej lektury!
Anna Łańduch