Słowo wstępne 2022/03
15 Marca 2022Drodzy Czytelnicy!
Oddajemy ten numer do druku w smutnych okolicznościach. Trwają pierwsze dni inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę. Ziścił się scenariusz, którego nie chcieliśmy do siebie dopuszczać. Wychowani w kulcie pokoju i bezpieczeństwa, z niedowierzaniem patrzymy na wojnę, która dzieje się tak niebezpiecznie blisko naszych granic. Towarzyszy nam złość, poczucie bezsilności, niedowierzanie, że takie rzeczy mogą się zdarzyć w XXI w.
Te emocje znajdują ujście w akcji pomocowej na szeroką skalę. Państwowa Straż Pożarna i liczne ochotnicze straże pożarne ruszyły ze wsparciem na różne sposoby: przekazujemy Ukraińcom sprzęt pożarniczy, pomagamy przewozić uchodźców, udostępniamy namioty wraz z nagrzewnicami, przygotowujemy miejsca do przyjęcia rodzin strażaków z Ukrainy. Wszyscy jesteśmy #SolidarnizUkrainą.
Będziemy informować Państwa w kolejnych numerach o działaniach PSP w związku z sytuacją na Ukrainie. Ponieważ jesteśmy miesięcznikiem, informacja ta nie dotrze do Państwa, co oczywiste, tak szybko, jak za pośrednictwem mediów elektronicznych, będzie jednakże podsumowaniem wszelkich działań w jednym miejscu i co ważne - świadectwem dla przyszłych pokoleń.
Mamy tego świadomość, tym bardziej że w grudniu tego roku obchodzimy 110-lecie istnienia „Przeglądu Pożarniczego”. Przeglądając stare roczniki, trudno nie mieć refleksji, że PP od zawsze stanowił skarbnicę wiedzy i czasopismo informujące o ważnych i wyjątkowych wydarzeniach. Trochę o nich przypominając, a trochę wprowadzając w atmosferę świętowania, stworzyliśmy nowy dział - „Jubileuszowe echa”.
Przez najbliższe miesiące będą mogli Państwo zaglądać do niego i czytać, czym żył PP w minionych dekadach. W tym miesiącu o kobietach, bo w marcu myśli jakoś same kierują się w stronę pań. Publikujemy wywiady z przedstawicielkami trzech głównych pionów - operacyjnego, prewencji i szkoleniówki. Jak kobiety odnajdują się w ciągle męskim zawodzie? Mówiąc krótko - zwyczajnie. Podkreślają, że to zawód jak każdy i dla każdego jest w nim miejsce, a płeć to sprawa wtórna.
Przejdźmy do pozostałych materiałów. Na początek rozmowa z komendantem głównym PSP. nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem. Dowiemy się z niej, co czeka strażaków w roku jubileuszu 30-lecia PSP. A będzie to sporo zmian, m.in. w szkolnictwie czy polityce kadrowej.
Nie można ominąć artykułów Szymona Kokota - trzeciej części refleksji o Grenfell Tower i materiału o bliskiej autorowi problematyce profilaktyki nowotworowej. W tym numerze na tapecie czyste i brudne strefy w JRG. O co chodzi i dlaczego to takie ważne - będą Państwo wiedzieli po lekturze.
Tomasz Węsierski przybliża zaś problematykę wykorzystania neutralizatorów chemicznych - jednego z podstawowych oręży strażaków w walce z niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się substancji niebezpiecznych. To przewodnik w pigułce, dowiemy się z niego, czym się charakteryzują neutralizatory, jak je dobierać, jak wybrać najlepszy i co najważniejsze - jak je bezpiecznie stosować.
Na koniec polecamy artykuł studentów Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej o zdarzeniu na terenie fabryki Port Wentworth w Georgii, należącej do Imperial Sugar Company. Doszło tam do serii potężnych wybuchów wywołanych pyłem cukrowym. To historia o zaniedbaniach, fatalnych praktykach organizacyjnych i technicznych oraz ignorowaniu sygnałów ostrzegawczych. Takie zazwyczaj nie mają happy endu.
Ciekawej lektury!
Anna Łańduch