Słowo wstępne 11/2022
16 Listopada 2022Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy
witamy okładką, która odbiega nieco stylistyką i na pierwszy rzut oka tematyką od naszego czasopisma. Jednak tylko pozornie. Bo któż z nas może dziś funkcjonować bez konta bankowego czy zakupów on-line? Wszystkich nas - czy to prywatnie, czy służbowo - dotyczy kwestia bezpieczeństwa w sieci, a tym samym zagrożenie wyłudzeniem informacji, atakiem hakerskim czy złośliwym oprogramowaniem. Norbert Tuśnio i Wojciech Wróblewski analizują temat cyberbezpieczeństwa z punktu widzenia naszej formacji. Przy okazji warto wspomnieć, że w Szkole Głównej Służby Pożarniczej ruszyły nowe studia podyplomowe - zarządzanie cyberbezpieczeństwem w sektorze publicznym.
Zabezpieczenie imprez masowych nie jest być może wyzwaniem codzienności w naszej formacji, lecz tematem doskonale znanym i przećwiczonym nie raz. Strażacy wiedzą, że to zadanie z gatunku długotrwałych, wymagających wielotygodniowych uzgodnień, sprawdzania obiektów, spisywania scenariuszy zdarzeń i przewidywania niemożliwego. Jednak uroczystości pogrzebowe monarchy trudno przewidzieć co do dnia i godziny, więc przygotowanie wymaga nieco innego podejścia. Jak zapewnić bezpieczeństwo tłumom ludzi i najważniejszym osobom na świecie jednocześnie, docieka Aleksandra Radlak, opisując operację niezwykłej skali - pochówek królowej Elżbiety II. Mieli w niej udział rzecz jasna i londyńscy strażacy.
Do tematów zagranicznych i bieżących należy z pewnością wybuch na moście Krymskim. Symbol potęgi Rosji, obiekt w propagandzie niezniszczalny runął niczym budowla z klocków Lego, nadszarpując przy okazji i tak już wątłą reputację Rosji. Zdarzenie ma rzecz jasna doniosły wydźwięk w czasie toczącej się wojny, ale warto na nie spojrzeć i z perspektywy strażackiej. Tematowi przygląda się Paweł Rochala, konstatując, że „atak unaocznił, jak groźne dla konstrukcji mostowych, nawet żelbetowych i przewymiarowanych, są pożary paliw płynnych i żenujący brak jakichkolwiek procedur ratowniczo-gaśniczych”.
W tym numerze żegnamy się także z cyklem artykułów „Zderzenie z naturą”. Będzie o powodziach. Czy dziś, kiedy boimy się suszy, obserwując nierzadko rzeki straszące pustymi korytami, możemy się spodziewać kataklizmu na miarę tego sprzed ćwierćwiecza? Czy też możemy spać spokojnie? Odpowiedzi szuka autorka cyklu o zagrożeniach naturalnych - Ariadna Koniuch.
Na koniec polecamy niecodzienne wywiady. Marta Giziewicz bierze w ogień pytań koordynatora ds. pomocy psychologicznej st. kpt. Jakuba Góździa. Pierwsi psycholodzy wkroczyli do straży lata temu, z czasem powstały zręby systemu pomocy psychologicznej. Strażacy coraz śmielej korzystają z takiego wsparcia, co cieszy, są jednak i tacy, którzy nie zakopali stereotypu silnego strażaka, bez prawa do bycia ludzkim. Nie warto tak myśleć, a na pewno warto skorzystać z pomocy i nie musi to być zawsze psycholog. Anna Sobótka przeprowadziła zaś rozmowę z gwiazdą strażackiego rapu - asp. Jackiem Lipskim „Lipenem”. Jego utwór „Nigdy nie zagaśnie”, powstały z okazji 30-lecia PSP, zrobił furorę na YouTube. Co i dlaczego wyśpiewuje strażak? Tylko u nas.
Ciekawej lektury!