Słowo wstępne 10/2023
20 Października 2023Drodzy Czytelnicy
Przełom września i października to szczególny czas dla studentów. Rozpoczyna się kolejny rok akademicki i kolejny etap w ich naukowym i zawodowym życiu. Do tego grona zaliczają się także młodzi adepci pożarnictwa zdobywający wiedzę na uczelni kształcącej oficerów PSP i specjalistów cywilnych. A jednak początek jesieni roku akademickiego 2023/2024 był wyjątkowy dla wszystkich związanych z Akademią Pożarniczą. No właśnie - już akademią, nie szkołą główną. Akt zmiany nazwy, niosący zmianę statusu i otwarcie nowych możliwości został uroczyście domknięty przez nadanie uczelni sztandaru. Ten moment uwieczniło wiele aparatów fotograficznych, a zatrzymaną w kadrze wielką chwilę można podziwiać na naszej okładce.
To jednak nie koniec nowości w tym numerze PP na temat Akademii Pożarniczej. Skoro uczelnia zyskuje możliwości rozwoju, warto im się przyjrzeć. Informacje o nowym kierunku studiów na APoż - ratownictwie medycznym zdobędziemy po lekturze rozmowy Emilii Klim z dziekanem Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności mł. bryg. Adrianem Bralewskim.
Nie tylko studenci potrzebują nieustannego doskonalenia swoich umiejętności. Wiedza bez praktyki obumiera. Aby temu zapobiec, warto ćwiczyć. Nie trzeba tego dwa razy powtarzać strażakom PSP - w ostatnim czasie uczestniczyli w dwóch międzynarodowych wydarzeniach tego typu odbywających się w Polsce - COOPERATION 2023 i New Wave 2023. Znalazły one swoje tekstowo-fotograficzne odzwierciedlenie na łamach PP. Marcin Kucharski i Rafał Sołowin pokazali, w jaki sposób strażacy przygotowują się do zwalczania zagrożeń związanych z czynnikami chemicznymi, biologicznymi, radiacyjnymi, nuklearnymi i materiałami wybuchowymi (CBRNE). Michał Langner przedstawił działania modułów przeciwpowodziowych z różnych krajów mierzących się z wyzwaniami przewidzianymi w scenariuszu ćwiczeń.
Nie zapominajmy jednak o szkoleniu na południu Francji, w którym wzięło udział trzydziestu ośmiu polskich strażaków modułu GFFFV, przeznaczonego do gaszenia pożarów lasów z ziemi. O tym doświadczeniu piszą uczestnicy - Łukasz Czemarmazowicz i Waldemar Wielgosz. Mamy różne zagrożenia, ale sposób na walkę z nimi to ciągły rozwój i doskonalenie umiejętności.
Jeśli mowa o zagrożeniach, to nie niestety ich nie brakuje - czy to w Polsce, czy za granicą, nawet w rajskiej scenerii. Hawaje - niebiańska kraina - zostały dotknięte niszczycielskim pożarem, który pochłonął niemal całkowicie miasto Lahaina. Jak do niego doszło, dlaczego był tak tragiczny w skutkach? Jak wyglądała akcja ratownicza? Marek Wyrozębski spieszy w swoim artykule z odpowiedziami na te pytania.
Czym byłoby życie, gdybyśmy oprócz analiz katastrof i tragedii nie poświęcili uwagi marzeniom dodającym skrzydeł? O tym może opowiedzieć autor wielu artykułów w PP - Tomasz Węsierski, który tym razem występuje w roli bohatera tekstu Marty Giziewicz. Jak mało kto zna się nie tylko na chemii w pożarnictwie, ale i na wcielaniu marzeń w czyn - kupił i wyremontował stację w Nojewie. Wizyta w tym przybytku to wielka przyjemność i okazja, by z ust pasjonata dowiedzieć się co nieco o kolejnictwie.
Zapraszamy do ciekawej lektury w jesienne wieczory!
asobotka@kgpsp.gov.pl
Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.