Słowo wstępne 07/2023
21 Lipca 2023Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,
czerwiec kojarzy nam się głównie z latem i zbliżającymi się wakacjami. Niektórym z Państwa będzie kojarzył się także z pożarnictwem i strażakami - niewątpliwie pomogły w tym targi w Kielcach. IV Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO odbyły się w dniach 15-17 czerwca - to już jakiś czas temu, a jednak ich wspomnienie wciąż jest żywe, jakby były wczoraj. Czy to za sprawą dynamizmu i różnorodności atrakcji? Na pewno tak. Czy to dzięki temu, że na łamach „Przeglądu Pożarniczego” wracamy do tych dni, by znów pobyć z Państwem? Również! To wspaniałe wydarzenie przyniosło nam wiele znajomości; niektórzy z naszych czytelników, czy po prostu pasjonatów straży pożarnej, porozmawiało z nami szczerze i przyjacielsko. To tak, jakbyśmy się już trochę lepiej znali. Czytelnicy nas, a my czytelników. Teraz już wiedzą Państwo, że można do nas ze spokojnym sercem dzwonić i pisać maile, bo wreszcie te bezosobowe litery i cyfry mają twarze. I to ludzkie.
Tak tu z Państwem przyjemnie, że chciałoby się pozostać w temacie targów na dłużej, ale „Przegląd Pożarniczy” to w dalszym ciągu pismo dla profesjonalistów, którzy wszak głodni są merytorycznych i przydatnych treści.
W tym numerze zatem kolejna garść pożyteczności.
Kamil Wleciał i Aleksandra Radlak w „Temacie numeru” zabierają czytelników w podróż… na parking. Chyba większość z nas korzystała z tego obiektu architektonicznego, ale być może nikomu nie przyszło do głowy, jakie rozwiązania techniczno-budowlane i zabezpieczenia przeciwpożarowe stosuje się w przypadku wielostanowiskowych garaży otwartych. Po lekturze wspomnianych artykułów parkingi nie będą już tylko zwykłymi parkingami.
W ogniu pytań Lecha Lewandowskiego znalazł się profesor Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego Tomasz Mieczysław Niedzielski. Opowiada o systemie SARUAV i o tym, że zaginięcie w lesie już nie będzie problemem nie do rozwiązania, bo na odsiecz przybywają drony i algorytmy. Dzięki nim można „zdążyć na czas”.
Jeśli naszych czytelników ciekawią nowinki technologiczne i bezzałogowce, to zapewne ucieszy ich fakt, że w ofercie CNBOP-PIB pojawiły się szkolenia dla pilotów bezzałogowych statków powietrznych należących do formacji mundurowych. Po więcej szczegółów polecam sięgnąć do artykułu Pawła Florka „Nowa misja”.
Przed przyszłością nie da się uciec, dlatego warto się szkolić, bo nigdy nie wiadomo… A skoro poszerzanie zakresu kompetencji zwykle wychodzi na dobre, może warto dowiedzieć się też czegoś o gaszeniu pożarów wewnętrznych? Pomyśleli o tym uczestnicy Warsztatów Ogniowych 2023 zorganizowanych w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.
Nie mniej zadowoleni opuszczają teren ćwiczeń strażacy, którzy zgłaszają się na szkolenia z jazdy w trudnym terenie. Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie Ochotniczych Straży Pożarnych zadbała, by dowiedzieli się, jak działać, gdy trzeba się spieszyć, a teren nie rozpieszcza.
A gdy zmęczenie fizyczne da się we znaki, polecam sięgnąć do „Musztry po liftingu” Piotra Pietrzyka i przypomnieć sobie kilka ważnych zasad. Nauka przez powtarzanie to sprawdzony sposób, a mózg też lubi gimnastykę. Akurat musztra to nie przelewki. Bo gdy strażak dobrze ją zna, jest najlepszą wizytówką straży pożarnej.
Do kolejnego spotkania z PP!
Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.