Słowo wstępne 05/2023
18 Maja 2023Drodzy Czytelnicy!
Polskie Radio, południe, słychać kroki, ich pogłos, a później znajomą melodię graną na trąbce. Kto z państwa ma takie wspomnienie? W czasach, kiedy radio było jednym z nielicznych mediów elektronicznych, biło z tego dźwięku coś magicznego i hipnotyzującego. Dziś hejnał z wieży mariackiej pewnie nie ma już takiej siły oddziaływania, ale nadal wabi turystów i pozostaje niezmiennie symbolem Krakowa oraz krakowskich strażaków. O czym przekonają się państwo, czytając tekst Marty Giziewicz „Władcy czasu”. Wieża pamięta przeróżne historie: awarię instrumentu, zasłabnięcia turystów, a nawet śmierć trębacza. Hejnaliści i w ogóle krakowscy strażacy są bohaterami tego wydania. Już od 150 lat zawodowo chronią miasto, pokonując po drodze wiele zawieruch historycznych. A że przepisy przeciwpożarowe piszą się tragicznymi wydarzeniami, Kraków odegrał istotną rolę w kształtowaniu prawa w zapobieganiu pożarom. Po więcej zapraszam do lektury materiału Anny Kuś „150 lat z Krakowem”. O współczesnych zmaganiach krakowskich strażaków dowiemy się zaś z wywiadu Anny Sobótki z komendantem miejskim PSP w Krakowie st. bryg. Pawłem Knapikiem.
Drugi - zgoła inny, ale równie interesujący blok tematyczny tego numeru to ochrona przeciwpożarowa w zakładach karnych. Bezpieczni niebezpieczni to podwójne wyzwanie, bo trzeba okiełznać i żywioł, i osadzonych. Świat zna wiele tragicznych pożarów w więzieniach, jeden z nich - w Krajowym Zakładzie Karnym w Comayagua w Hondurasie - opisuje Aleksandra Radlak. To przypadek skrajnych zaniedbań, które kosztowały życie 361 osób. W Polsce zdarzenia w zakładach karnych na pierwszy rzut oka wydają się incydentalne, ale jeśli wziąć pod uwagę liczbę obiektów penitencjarnych, to problem nie jest już taki błahy. Jak to jest z bezpieczeństwem za kratami w Polsce, dowiedzą się państwo z materiału Kamila Wleciała, a rozwiązania zza oceanu przybliża Paweł Wolny.
A jeśli maj, to wiadomo - Dzień Strażaka. Uroczystości duże i małe przewijają się przez cały kraj, wielu ma wyjątkową okazję do świętowania - w tym roku to 341 strażaków promowanych na pierwszy stopień oficerski. Marta Giziewicz opisuje, jak wyglądały oficjalne uroczystości centralnych obchodów Dnia Strażaka, a Agnieszka Godlewska relacjonuje kulisy wielotygodniowych przygotowań, czasem w słońcu, czasem w deszczu. Efekt spektakularny, o czym mogą zaświadczyć choćby rodziny promowanych.
Pozostajemy przy aktualnych, gorących tematach - Bogdan Iwaszko analizuje możliwości, które daje niedawna nowelizacja Kodeksu pracy. W jaki sposób uregulowano wykonywanie obowiązków zawodowych zdalnie, zarówno przez pracowników cywilnych PSP, jak i funkcjonariuszy? Światło na to zagadnienie rzuca artykuł specjalisty z Biura Kadr KG PSP.
Zapraszamy do lektury