• Tłumacz języka migowego
Różności

Rozmowy o hazardzie

21 Października 2016

Psychologowie i kapelani Państwowej Straży Pożarnej spotkali się na trzydniowym szkoleniu poświęconym uzależnieniom behawioralnym, a w szczególności uzależnieniom od gier hazardowych. Warsztaty wpisały się w działania z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki chorób, określone w ustawie o zdrowiu publicznym.

Uzależnienie behawioralne, nazywane także uzależnieniem od czynności czy nałogowym zachowaniem, rozumiane jest jako przymus wykonywania pewnej czynności, który wpływa destrukcyjnie na człowieka i jego otoczenie. Może to być m.in. uzależnienie od korzystania z komputera, od pracy, seksu, robienia zakupów czy gier hazardowych. Szacuje się, że w krajach europejskich około 1,5-2% populacji uprawia hazard. Jak pokazują badania CBOS z 2012 r., w sposób mogący prowadzić do uzależnienia gra 3,7% dorosłych Polaków. Do grupy najbardziej zagrożonych tym uzależnieniem należą osoby młode (do 34. roku życia), mieszkańcy małych miejscowości, o niskim statusie majątkowym. Bardziej podatni są także mężczyźni.

Zajęcia poprowadzili specjaliści z Fundacji Studio Psychologii Zdrowia - psychoterapeuci Małgorzata Kruk i Ewa Miturska. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się między innymi, czym jest uzależnienie od gier i jak rozpoznać jego symptomy. Poznali sposoby pomocy takim osobom, przećwiczyli prowadzenie krótkiej rozmowy interwencyjnej. Dużym atutem warsztatów były urozmaicone techniki szkolenia: prezentacje, filmy, praca w grupach, odgrywanie ról. Zwłaszcza ostatnia, prezentująca sposób prowadzenia rozmowy terapeuty z osobą uzależnioną, spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Biuro Kadr i Organizacji Komendy Głównej PSP we współpracy z Komendą Wojewódzką PSP w Toruniu.

a.ł.
październik 2016

do góry