Ratownicze asy przestworzy
13 Lipca 2022Człowiek zawsze sięgał po to, co trudno dostępne. Naszym przodkom niebo wydawało się nie do zdobycia. A jednak, dzięki zdobyczom techniki, potrafimy dziś przemieszczać się na duże odległości na dużych wysokościach. Choć wiele osiągnęliśmy, nie da się ukryć, że w górze na samoloty czy śmigłowce czyha wiele zagrożeń. Dlatego tak ważne jest ratownictwo lotnicze - najmłodsza specjalizacja w naszym kraju, o której pisze w lipcowym PP Łukasz Szewczyk.
Duży wkład w działanie służby odpowiadającej za ratownictwo lotnicze (ASAR) ma Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, której element stanowi Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC). Szczegółów na temat jego działania można dowiedzieć się ze strony internetowej PAŻP. W zakładce poświęconej ARCC znajdziemy też wiele ciekawostek, a także linków do publikacji dotyczących ośrodka (www.pansa.pl/arcc/).
Warto zajrzeć w inne zakamarki witryny www.pansa.pl i poznać bliżej tajniki funkcjonowania ruchu lotniczego w Polsce. Już strona główna zachęca atrakcyjnym filmem pokazującym w pigułce pracę PAŻP. Treści w zakładkach menu wyjaśniają działanie elementów skomplikowanego systemu kontroli ruchu powietrznego, np. AMC - cywilno-wojskowego organu realizującego zadania zarządzania przestrzenią powietrzną czy AIS - Służby Informacji Lotniczej. Na stronie znajdziemy także informacje dotyczące możliwości wykonywania lotów dronami, organizacji pokazów z użyciem światła czy wypuszczaniem w przestrzeń balonów z helem lub lampionów.
Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.