Provincia Nostra
15 Sierpnia 2023Francuska Prowansja to jeden z najpiękniejszych regionów tej części Europy, zachwyca Alpami, Lazurowym Wybrzeżem, śródziemnomorskim klimatem i długą historią. Rzymianie mówili na nią Nasza Prowincja (łac. Provincia Nostra). To bardzo znane miejsce, zwłaszcza dzięki charakterystycznej mieszance ziół i artystom, którzy przemycali jego uroki w swoich dziełach (np. Paul Cézanne).
Prowansja i jej miasto Aix z pewnością zrobiły na polskich strażakach wrażenie, ale grupa modułu GFFFV, która wyruszyła tam w czwartek 29 czerwca 2023 r., przede wszystkim miała przed sobą ważne zadanie - poszerzanie wiedzy.
Teoria i praktyka
Do Francji, realizując program prepozycjonowania modułów do gaszenia pożarów lasów w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, udało się 38 polskich strażaków modułu GFFFV, w dwóch turach po 19 osób. Pod okiem specjalistów szkolili się pod względem teoretycznym i praktycznym, w każdej chwili gotowi na zadysponowanie do działań gaśniczych. W skład grupy weszli funkcjonariusze z komend wojewódzkich PSP w Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku oraz Krakowie, a także komend miejskich/powiatowych PSP w Jeleniej Górze, Lidzbarku Warmińskim, Ostródzie, Olsztynie, Ełku, Szczytnie, Bartoszycach, Nidzicy, Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Suwałkach, Sokółce, Grajewie, Mońkach, Chrzanowie, Wadowicach, Oświęcimiu, Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Dowodzili nimi funkcjonariusze Biura Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP - kpt. Łukasz Czemarmazowicz (I zmiana) i mł. bryg. Cezary Gotowicki (II zmiana). Stacjonowali w Aix-en-Provence w Szkole Oficerów Pożarnictwa (National School Supérieure Des Officiers De Sapeurs-Pompiers).
Polscy strażacy mieli okazję poznać miejscowe sposoby działań jednostek specjalizujących się w gaszeniu pożarów lasów, organizację szkolenia strażaków, a także w łączności, kpp oraz działań operacyjnych. Wzięli udział w ćwiczeniach ze zwalczania pożarów lasów w terenie górskim, które polegały na sprawieniu linii gaśniczej o długości 800 m i przewyższeniu 110 m oraz obronie budynku na szczycie wzgórza. Innym razem ćwiczyli z wykorzystaniem statku powietrznego - chodziło o sprawienie linii wężowej przy użyciu helikoptera. Uczestniczyli też w ćwiczeniach na terenie ośrodka szkolenia szkoły oficerskiej oraz jednostkach straży pożarnej, m.in. w Salon-de-Provance, Les Mayons i Plan-d’Aups-Sainte-Baume. Prepozycjonowani do jednostki w Aubagne poznali taktykę działań grupy Le Détachement d’Intervention Héliporté en Formation (DIH), która prowadzi działania gaśnicze w miejscach, gdzie nie można dojechać samochodami pożarniczymi.
Pożarnictwo w wydaniu francuskim
Nasi strażacy wizytowali wiele miejsc, w tym Regionalne Centrum Zarządzania Kryzysowego (Centre Zonal Operationnel de Crise) w Marsylii oraz jednostkę straży pożarnej Louvain, która odnotowuje 18 tys. wyjazdów rocznie. Odwiedzili również bazę lotniczą Civil Security Air Base w Nimes. Zobaczyli m.in. samolot gaśniczy Canadair. Wizytowali także siedzibę Straży Pożarnej Departamentu Bouches-du-Rhône (Service Départemental D'incendie de Secours des Bouches-du-Rhône), ośrodek szkolenia Valabre i centrum symulacji działań. Byli w Centrum Ratunkowym Côte Bleue Est 112 w Le Meufatan, gdzie mieli okazję m.in. zapoznać się z mobilnym stanowiskiem kierowania VPC 13-6.
Polscy strażacy również dzielili się swoją wiedzą - przeprowadzili doskonalenie zawodowe w zakresie organizacji i zasad funkcjonowania Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, organizacji łączności radiowej i wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych.
We wtorek 1 sierpnia dotarli już do Świebodzina, następnego dnia przywitał ich lubuski komendant wojewódzki nadbryg. Patryk Maruszak.
Po więcej szczegółów zapraszam do zakładki Aktualności w witrynie KG PSP na www.gov.pl.
Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.