• Tłumacz języka migowego
Różności

Prezenty

24 Stycznia 2016

Prezenty dajemy z okazji służbowych i prywatnych. Aby uniknąć gaf i niezręczności, warto przestrzegać zasad rządzących eleganckim wręczaniem i otrzymywaniem podarunków.

Odpowiednio przekazany upominek może ułatwić zawarcie lub zacieśnienie znajomości i przyjaźni, zapewnić o życzliwości ofiarodawcy i wskazać na jego szczere intencje. W sztuce obdarowywania równie ważny jest sam prezent, opakowanie, jak i forma wręczania upominku.

Wybór

Wymiana prezentów stanowi istotny element oficjalnych wizyt. Należy pamiętać, aby nie były nazbyt okazałe, a swym przepychem nie krępowały obdarowanych. W zależności od wcześniejszych uzgodnień, upominek można wręczyć jedynie przewodniczącemu delegacji lub wszystkim jej członkom.

Dobrym pomysłem na wybór prezentu gospodarzy jest przedmiot kojarzący się z instytucją, historią lub kulturą kraju, regionu czy miasta, w którym składana jest wizyta. Przyjeżdzający mogą wybrać podarunek związany z miejscem, z którego pochodzą. Upominki powinny mieć charakter symboliczny, bezosobowy, stwarzający przyjacielską atmosferę i podkreślający równorzędną pozycję partnerów. Nie mogą sprawiać wrażenia, że za ich pomocą staramy się pozyskać przychylność.

Uniwersalnymi, bezpiecznymi, nienawiązującymi do określonych okoliczności prezentami dla osób, których bliżej nie znamy, są wieczne pióra czy galanteria skórzana.

Przy bliższych kontaktach i znajomości gustu obdarowywanego można wręczyć bardziej osobisty prezent – mając jednak na względzie, by nie wprawił go w zakłopotanie. Znając na przykład zainteresowania gościa, możemy przekazać nawiązujący do nich skromny przedmiot.

Wybierając prezent, należy zwrócić uwagę na krąg kulturowy, z którego pochodzą osoby obdarowywane.

Gdy prywatnie chcemy wręczyć komuś coś wyjątkowego, przemyślmy go zawczasu. Mówi się, że największą radością jest nie przyjmowanie, lecz dawanie. Jeśli z takim przekonaniem przystąpimy do wyszukiwania tego niezwykłego przedmiotu, otrzymamy w zamian coś najcenniejszego – niekłamany uśmiech obdarowanego.

Opakowanie

Każdy prezent powinien być stosownie zapakowany. W sytuacjach służbowych możemy włożyć go w eleganckie firmowe torby lub papier. Prywatnie także dbajmy o to, aby opakowanie wskazywało na staranność, świadczącą o szacunku dla obdarowywanego. Przed pakowaniem zdejmijmy metki z cenami. Miłym zwyczajem jest dołączenie  do prezentu kartki lub listu z życzeniami. Jeśli kupimy kartkę z wydrukowanym tekstem, w dobrym tonie jest osobiste dopisanie kilku słów oraz jej podpisanie. Można również dołączyć wizytówkę z odręcznie wypisanymi powinszowaniami. Pamiętajmy, aby rozpocząć je na stronie recto, a przy większej objętości tekstu ukończyć na stronie verso. Życzeń na wizytówce nie podpisujemy i piszemy je w trzeciej osobie, na przykład: „Życzy wszystkiego najlepszego”.

Wręczanie

Ceremonia przekazywania prezentów rządzi się swoimi prawami. W okolicznościach służbowych wymiana upominków następuje po przemówieniu przewodniczącego delegacji gospodarzy i odpowiedzi przewodniczącego delegacji gości. Prezenty po podziękowaniu, obejrzeniu i wyjęciu z opakowania można zaprezentować osobom obecnym na spotkaniu. W momencie przekazywania czy odbierania podarunku warto powiedzieć kilka miłych słów. Przed ceremonią można przygotować sobie wypowiedź, w której na przykład nawiążemy do dotychczasowej współpracy czy jej dalszych perspektyw. Wręczanie prezentów następuje w różnych momentach wizyty, w zależności od czasu jej trwania i charakteru, zazwyczaj jednak pod koniec.

Jeśli przychodzimy na przyjęcie prywatnie, kwiaty i prezenty wręczamy dopiero po zdjęciu płaszcza i wejściu do pomieszczenia.

Rozpakowywanie

Niezwłocznie po otrzymaniu prezentu należy rozpakować go w obecności ofiarodawcy. Odłożenie nierozpakowanego podarunku jest niegrzeczne. Osoba, która poświęciła wiele czasu na przemyślenie, przygotowanie i zapakowanie prezentu, oczekuje reakcji z naszej strony. Po otwarciu upominku należy serdecznie za niego podziękować, wyrazić zadowolenie i docenić trud włożony w dobór, zakupienie lub wykonanie podarunku. Uczyńmy to, nawet jeśli nie jesteśmy zadowoleni i prezent nie jest w naszym guście. Z natychmiastowego otwierania prezentów możemy zrezygnować na dużych przyjęciach, podczas których utrudniałoby to witanie się z przybywającymi gośćmi (otwórzmy je później lub po zakończeniu spotkania).Wtedy za prezent możemy podziękować później – osobiście, telefonicznie lub pisemnie w zależności od stopnia sformalizowania relacji.

Kwiaty

Kwiaty są najbardziej uniwersalnym podarunkiem. Liczba ciętych kwiatów w bukiecie powinna być nieparzysta. Zrezygnować z tej zasady można, gdy świętujemy określoną rocznicę, którą właśnie w ten sposób chcemy podkreślić. Wręczając bukiet, trzymajmy go główkami kwiatów do góry i zawsze bez opakowania, chyba że jest ono ozdobne i specjalnie przygotowane. Trzymajmy bukiet w lewej ręce, by prawą mieć wolną do uścisku dłoni. Kwiaty w doniczce możemy podarować jedynie bardzo bliskiej osobie. Mężczyzna wręcza kwiaty gospodyni, a prezent przekazuje jej kobieta. Polskim zwyczajem jest obdarowywanie pani domu kwiatami w momencie przyjścia na przyjęcie. W krajach Europy Zachodniej przyjęty jest zwyczaj przesyłania kwiatów wcześniej, tak by nie sprawiać kłopotów przy powitaniu. Gospodyni powinna przesłany bukiet ustawić w widocznym miejscu i w odpowiednim momencie serdecznie podziękować za niego darczyńcy. 

styczeń 2016

do góry